Будьте в курсе последних событий, подпишитесь на обновления сайта
Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Непростий фах простої людини: роздуми онколога

18 июн 2018
Онкологія справедливо вважається однією з найскладніших медичних спеціалізацій, яка потребує від лікаря не тільки глибоких теоретичних знань і практичного досвіду, але і високого рівня концентрації, уважності, відповідальності, рішучості. Крім того, онколог має володіти такими якостями, як співчуття, хороша пам'ять і прагнення допомагати людям. Саме на такий непростий професійний шлях став 37 років тому лікар Кіцманської центральної лікарні Матвій Мендришора. Напередодні професійного свята медичних працівників, яке цього року припадає на 17 червня, Матвій Матвійович розповів про особливості своєї щоденної праці, мета якої — зцілення людей, які потребують допомоги і порятунку від страшного захворювання.

Непростий фах простої людини: роздуми онколога

 — Матвію Матвійовичу, ви лікар з 45-річним стажем роботи, в тому числі 37 років досвіду у сфері онкології. Що ви вважаєте запорукою успіху у цій сфері медицини?
— Можу з упевненістю сказати, що діагноз щодо онкології — це не вирок. А основне завдання лікаря — виявити онкозахворювання на ранніх стадіях. Якщо вдається це зробити, то шанси побороти хворобу дуже високі. 
У середньому по Кіцманському району на обліку онкохворих нараховується  1100 осіб у рік. Значна частина захворювань виявляється на ранніх стадіях, що забезпечує високий ступінь виліковування та збільшення тривалості життя. В області наш район посідає четверте місце з виявлення онкологічних захворюваннь на ранніх етапах, а не в запущеному стані. Це гарний показник. Лікування онкохворих зазвичай комплексне. За різних діагнозів та ситуацій можуть в різних комбінаціях застосовувати оперування, променеву терапію та хіміотерапію. 
— Які небезпечні і шкідливі фактори можуть провокувати виникнення онкології? Поділіться своїми висновками і спостереженнями.  
— Безперечно, найбільш вагомими і добре відомими чинниками є шкідливі звички: паління, надмірне вживання алкоголю, вживання в їжу генномодифікованих продуктів харчування, канцерогенів (емульгатори, чіпси, штучні продукти), смажена та копчена їжа. Однак значно більшу шкоду, на мою думку, приносять отрутохімікати (гербіциди, нітрати, нітрити), які застосовують при вирощуванні сільскогосподарської продукції. Адже показники захворюваності на онкологію у нашому районі значно вищі саме у низів’ях річок Прут, Черемош та Брусниця. Це дозволяє припускати, що отрутохімікати з полів проникають в ґрунт, дощі змивають їх у підшкірні води і потім все це потрапляє в річки, у нашу питну воду. В той же час вплив радіаційного фону, з яким прийнято пов’язувати виникнення онкозахворювань, у нашому районі не відслідковується. 
— У чому криються найбільші труднощі у виявленні та лікуванні таких захворювань? 
— Наша найбільша біда — це відсутність регулярних профоглядів. І пацієнти звертаються до лікаря лише тоді, коли припече. Тут варто згадати гарну практику радянської медицини, де профогляди були обов’язкові і масові. Тому був високий ступінь виявлення онкопатологій на ранніх стадіях. За рік ми виявляли близько 30 пацієнтів з онкопатологіями, вчасно призначали лікування і відсоток видужання був теж високим. Тепер цього немає, хоча люди можуть звертатися в будь-який час, однак не виявляють бажання, не проходять огляди, не дослухаються  до сигналів організму, які можуть сповіщати про негативні зміни, в тому числі онкологію. А приходять вже на 3 чи 4 стадії, коли вилікувати хворобу набагато складніше, на 4-й не завжди можливо. 
Крім того, раніше більше коштів на сферу онкології спрямовувала держава, ми надавали безкоштовно медикаменти. Нині ж ліки дуже дорогі, коштів в повному обсязі не виділяють, і люди опиняються в пастці, бояться обстежуватися, бо на лікування потрібні великі суми. Тому закликаю наших громадян, як тільки помічаєте якісь утворення, вузлики, зверніться, не затягуйте, обстежтесь. Це дасть шанс на одужання, а саме лікування пройде швидше і меншим коштом. 
— Чи принесе медична реформа позитивні зміни, зокрема у напрям онкології? 
— Ми покладаємо надії на це, адже у нинішній реформі закладена канадська модель охорони здоров’я. Знаю про неї не з чужих вуст, адже в Канаді у сфері медичного обслуговування працює моя донька Оксана. У  2012 році я теж побував там і ближче ознайомився з їхньою медициною. Перш за все, звичайно, вражає різниця в оплаті праці: канадські лікарі отримують  від 800 тис. до1 млн. доларів на рік, а лікарі складних профілів ще більше. Саме до складних належить і онкологія. Та все ж відмінності починаються ще на рівні молодшого обслуговуючого персоналу, адже медичні сестри проходять кваліфікацію за 7 ступенями, кожен з яких включає різні напрями надання допомоги хворому. Не менше здивує багатьох наших краян і те, що в Канаді, як і в багатьох інших розвинутих країнах, де медицина на високому рівні, людина просто не може придбати будь-які ліки в аптеці. Усе тільки за рецептом лікаря, який його виписує безкоштовно, і в аптеці ліки теж видають за рецептом безкоштовно. До прикладу, звичайний шприц ви не зможете придбати в Канаді, як і краплі від серця. Також там не може бути такого, що в аптеці ліки підроблені. Тільки якісні і справжні. Лікарі не отримують пенсії, бо з такими зарплатами пенсія їм не потрібна. Операції на онкологію безкоштовні, як і більшість інших, однак можуть бути великі черги.  Гадаю, що українці, як лікарі, так і пацієнти, були б тільки раді таким змінам.  
— Матвію Матвійовичу, розкажіть, чи траплялися якісь особливі випадки у вашій практиці?
—  Дивовижних історій про загадкове зцілення не було (сміється). Але були такі приємні випадки, коли підозри на онкологію при здавалося б чітких симптомах не підтверджувалися. Звичайно запам’ятовуються і рідкісні діагнози. Так, до прикладу, за роки роботи тільки 2 рази стикався з тимомою: раком тимусу. Трапився у моїй медичній практиці і всього один випадок захворювання на рак перикарда. 
— Відомо, що професія онколога пов’язана з високим емоційним напруженням, адже доводиться мати справу з пацієнтами, в яких підозрюється онкопатологія. Як вам вдається справлятися зі стресом?
— Перш за все, усвідомлення того, що моя робота потрібна людям. І, звичайно, підтримка рідних. Маю надійну підтримку від дружини Марії Миколаївни, доньки, яка теж обрала фах медика, радію успіхам онучок і тішуся маленькою правнучкою. Також захоплююся садівництвом, люблю вирощувати дерева, кущі та квіти, а вирощені саджанці іноді дарую колегам та друзям. 
Янна НИКОЛАЙЧУК. 


1 518

Схожі новини:

Чому декларацію з сімейним лікарем варто підписати до 1 липня?

Чому декларацію з сімейним лікарем варто підписати до 1 липня?

 1 квітня розпочалося підписання декларацій із лікарями первинної ланки (сімейними або педіатрами, терапевтами). Станом на 30 травня в Україні обрали
Кліщі переносять небезпечні хвороби

Кліщі переносять небезпечні хвороби

 В погожі теплі дні багато людей надає перевагу відпочинку на свіжому повітрі, прогулянці в парку, пікніку у лісі або на дачі. Ніхто з відпочиваючих не
Ревматоїдний артрит може призвести до інвалідності

Ревматоїдний артрит може призвести до інвалідності

Ревматоїдний артрит в наш час зустрічається у людей всіх вікових груп. При цій хворобі дуже часто у хворих встановлюються ознаки інвалідності. Такі випадки
Підвищений тиск: як вберегтись і як лікуватися

Підвищений тиск: як вберегтись і як лікуватися

У Кіцманському районі на диспансерному обліку перебувають 19916 осіб з гіпертонією — кожний третій житель району   
У Кіцманському районі — найвища урожайність ранніх зернових культур в області

У Кіцманському районі — найвища урожайність ранніх зернових культур в області

Про це повідомив під час засідання колегії Кіцманської райдержадміністрації начальник відділу агропромислового розвитку РДА Володимир Костюк. За словами
«Доступні ліки» — доступні диспансерним хворим

«Доступні ліки» — доступні диспансерним хворим

З 1 квітня в Україні у сфері охорони здоров’я стартувала державна програма "Доступні ліки" для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Шевченка
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ