Будьте в курсе последних событий, подпишитесь на обновления сайта
Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

З історії футболу: свято феєричних голів у Лужанах

20 окт 2017
Лужани, без сумніву, найвідоміший футбольний центр Кіцманщини.
У післявоєнний час (після 1945 року) і особливо на початку ХХІ-го століття вони значно перевершували основних конкурентів: Киселів, Мамаївці, Неполоківці і навіть районний центр Кіцмань. Беззаперечна заслуга в цьому місцевих жителів Дмитра Лакусти, Корнилія Онуфрійчука, Івана Куриша, Івана Юрійчука, Віктора Кошарюка і Василя Орлецького. Найбільшого успіху добився місцевий уродженець Юрій Шелепницький, який був першим капітаном збірної команди України з футболу.

З історії футболу: свято феєричних голів у Лужанах

На лужанському стадіоні гранди українського футболу

Сергій КРУЛИКОВСЬКИЙ, Євген РУДАКОВ, В’ячеслав ЄРОХІН, Віталій ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ.

Не будемо перелічувати всі досягнення місцевих футболістів, бо їх надто багато від районного рівня до всеукраїнського. Залишилося підкорити лише Європу, — так жартує найлегендарніший футболіст в лужанській історії Іван Юрійчук, якому сьогодні йде 77 рік, з яких майже 40 він віддав улюбленій грі.Але одна така гра ввійшла в історичний літопис Лужан, як незабутня та фантастична. Це було 14 вересня 1980 року...
 
У той день в місцевому колгоспі імені Суворова проводили свято "День урожаю" або підсумки тогорічних жнив. Завершити свято, як годиться, мала б якась громова подія, незвичне дійство або щось супер-неординарне. І тодішній спортивний діяч Корнилій Онуфрійчук, який давно задумав повторити "ошихлібську історію" (хоча він про те мріяв ще раніше), висунув ідею запросити ветеранів футболу київського "Динамо". Її доручили реалізувати голові селищної ради молодій та амбітній Галині Борисівні Мазур. І треба сказати, що вона з поставленим завданням справилася блискуче.
У призначену неділю на лужанську землю ступило 12 іменитих гравців столичного динамівського колективу. Їх представив, як і три роки тому в Ошихлібах, Макар Гончаренко, легендарний київський динамівець, який переміг німця під час окупації Києва в 1942 році, пережив тортури гестапо і прожив ще славне футбольне і громадянське життя.
 З історії футболу: свято феєричних голів у Лужанах

 Йожефа САБО лужанський фотолюбитель піймав вже після футбольного матчу,

але видно, що знаменитій зірці в Лужанах сподобалося.

З історії футболу: свято феєричних голів у Лужанах

 Молоді лужанські футболісти з учасником «матчу смерті-1942» Макаром ГОНЧАРЕНКОМ.


Коли я зайшов в роздягальню до киян, то побачив вже знайомі обличчя: Єрохін, Баженов, Пінчук, Богданов і Трояновський радісно вітали мене і ще раз зробили автографи у фотоальбомі, який був випущений в 1977 році до 50-річчя іменитого клубу. Ну а потім там розписались не менш знамениті Сергій Кузнєцов, Сергій Круликовський, Василь Євсєєв і нарешті супер-знамениті — Євген Рудаков, Йосип Сабо і Віталій Хмельницький.
А тим часом в роздягальню лужанської команди зайшли М.Гончаренко і капітан "Динамо" С.Круликовський. Повторилась ситуація, як в Ошихлібах трирічної давності — як зіграємо, хлоп’ятки? Треба сказати, що лужанська команда завжди була сильнішою від ошихлібської (за всю історію очних зустрічей ми тільки раз виграли вдома 3:2 і раз зіграли внічию в Лужанах — 2:2). Але і кияни в той раз приїхали набагато сильнішим і молодшим складом. Та всі лужанські гравці дружно закричали: по факту, мовляв, хто скільки зможе!
Але ця їх впевненість привела до великої несподіванки...
Початок матчу був явно за господарями. Їх найкращий за всю історію бомбардир Віктор Орлецький протаранив потужний захист киян, перехитрив самого Рудакова і забив курйозний гол. Трибуни несамовито заревіли.
1:0 і здавалось все ще попереду за лужанцями. Але не склалося. До кінця першого тайму рахунок вже був 1:3 на користь гостей.
Це нестримний і рвучкий Віталій Хмельницький з Валентином Трояновським та Миколою Богдановим закрутили такі каруселі, що захисники господарів Іван Юрійчук, Григорій Королюк, Василь Козак та Віктор Клепач просто збились з ніг, але нічого вдіяти не могли. Воротар Василь Бідюк явно був безсилий проти підступних ударів. Всі три голи забив головою в’юнкий Хмельницький, який незрозумілим чином проривався через могутніх захисників.
А голи були просто фантастичними — під верхню перекладину.
Молоді півзахисники лужанців Василь Кошарюк, Микола Бучацький, Аркадій Томашевський та Василь Ілюк поступались в центрі поля своїм візаві Йосипові Сабо, Миколі Пінчуку та Сергію Баженову, яким по черзі допомагали Сергій Кузнєцов і Василь Євсеєв, а тому нападники лужанців Ігор Арійчук та Віктор Орлецький цілу гру були на "голодному пайку". Відверто слід сказати, що воротар киян Євген Рудаков просто нудьгував у своєму воротарському, а то й штрафному майданчиках.
У другому таймі гру команди Лужан дещо "пожвавили" більш досвідчені Іван Ріпка, Іван Петруник та Іван Бережан, але майстерні кияни переважали своїх суперників. Четвертий гол забиває Валентин Трояновський, який випередив відразу трьох захисників і фінтом обманув воротаря лужанців. Вболівальники зрозуміли, що гру зроблено і почали скандувати: Сабо — гол! Сабо — гол!
І Йосип Йосипович (це по-нашому), а в паспорті у нього пише Йожеф Йожефович (я сам бачив) відгукнувся на цей клич. Я саме стояв біля центрального кола поля зі східної сторони (це з боку Мамаївців або теперішньої роздягальні, хто був на лужанському стадіоні, знає). На момент того матчу роздягальня була із західної сторони, навпроти будинку покійного Мірчі Одовійчука. Він, коли став головою колгоспу в Лужанах, збудував нову, навпроти, щоб з балкону власного будинку дивитись футбольні матчі.
Так ось, Сабо отримав м’яча від Круликовського біля самої лінії, що ділить футбольне поле навпіл. Біля нього нікого не було, щоб міг йому завадити нанести удар. А те, що він забивав навіть з таких позицій, ми всі добре знаємо.
Він миттєво глянув на мене (я був від нього в якихось 3-4 метри), посміхнувся і наніс гарматний удар в сторону південних воріт лужанців. Те, що побачив я і всі глядачі — це було фантастично, м’яч влетів у верхню праву дев’ятку від воротаря господарів Василя Бідюка. Той навіть не встиг відреагувати... Якби ви усвідомили, що творилось на стадіоні, це передати неможливо!!! Сабо в своїй футбольній кар’єрі, мабуть, забив подібних голів більше сотні, але в Лужанах це люди бачили на власні очі, а я тим паче, бо стояв найближче.
А тепер поясню, чому він посміхнувся. Коли в роздягальні він розписувався мені в фотоальбомі, даючи власний автограф, я йому сказав, мовляв, хочемо побачити не тільки фірмовий удар Сабо, а й класичний гол. І вийшло, що слова неперевершений майстер дальніх ударів дотримав... Віват, король, віват!!!
Та це були не останні його слово і дія...
1:5 — повний розгром господарів.
Матч наближався до свого закінчення. І тут стався казус, який теж неможливо не висвітлити і тим паче забути. Йожеф Сабо виконував штрафний удар від правого кутового прапорця. Удар, як завжди, був різаний, сильний, підкручений і непередбачуваний... У штрафному майданчику його вже чекав Віталій Хмельницький і він свій шанс не упустив би, повірте мені, бо три перших голи він забив саме в такому стилі. Та, як признається сьогодні Іван Юрійчук, він тоді вирішив випередити спритного нападника киян, але просто збив того з ніг, а підступний м’яч від його же голови влетів у верхню праву дев’ятку власних воріт. Знову заревіли трибуни. 1:6 — і це вже був кінець. А Іван Юрійчук вперше за всю футбольну кар’єру забив гол у власні ворота. Тому при згадці прізвища Сабо він лише гірко посміхається...
Після матчу головний суддя з Чернівців Борис Горєліков зізнався, що якби навіть м’яч не залетів у ворота, він все одно би призначив пенальті, бо проти Хмельницького грубо cфолили... Підтвердив це і боковий суддя Микола Кізима (Мамаївці).
З тих пір пройшло більше трьох з половиною десятків років. Але в історії Лужан, Кіцманщини і Буковини ця футбольна подія залишиться пам’ятною та  неординарною, а тому головне, щоб про неї не забули і щоб вона стала надбанням не тільки тих, про кого згадано в цій розповіді, а всіх, кому не байдужі не тільки футбол, а такі неймовірні історичні факти. Бо, як журиться все той же ветеран футболу і життя Іван Юрійчук, фотографії і відео, які пропадають у нього в столах і шафах, нічого не варті. А, мабуть, слід зробити відповідні стенди в школі, будинку культури, селищній раді, а також відеофільм у цифровому варіанті, щоб кожен міг вдома переглянути в комп’ютері.
Тим паче, що пам’ятати важливо всіх, хто причетний до цього історичного матчу, адже багато його учасників уже пішли з життя. Скажімо, з київського складу вже немає в живих Макара Гончаренка, Євгена Рудакова, В’ячеслава Єрохіна і Валентина Трояновського. В лужанців, хоча вони набагато молодші, втрати ще більші — Григорій Королюк, Іван Ріпка, Іван Петруник, Іван Бережан, Віктор Орлецький, Василь Кошарюк.
Відійшли у вічність судді Борис Горєліков та Микола Кізима, організатори цікавого матчу Корниль Онуфрійчук і Мірча Одовійчук. Земля пухом! Царство Небесне! Вічна пам’ять всім!
Кім ВАСИЛЕНКО.

1 884

Схожі новини:

19 листопада: цей день в історії

19 листопада: цей день в історії

Сьогодні Міжнародний день чоловіків    
В Лужанах зіграли місцева футбольна команда і ветерани київського

В Лужанах зіграли місцева футбольна команда і ветерани київського "Динамо" (ФОТОРЕПОРТАЖ)

У суботу, 21 жовтня, в Лужанах провели спортивне свято, в рамках якого відбулася футбольна зустріч місцевої команди і ветеранів київського «Динамо». Як
21 жовтня в Лужанах — футбольна зустріч місцевої команди і ветеранів київського

21 жовтня в Лужанах — футбольна зустріч місцевої команди і ветеранів київського "Динамо"

У суботу, 21 жовтня, в Лужанах проведуть спортивне свято, в рамках якого відбудеться футбольна зустріч місцевої команди і ветеранів київського «Динамо».Початок
Відбувся турнір пам’яті ветеранів футбольного клубу Лужан

Відбувся турнір пам’яті ветеранів футбольного клубу Лужан

В смт.Лужани відбувся турнір пам’яті ветеранів футбольного клубу Лужан Олега Арійчука, Тараса Шелепницького та Вадима Грекула. На турнір було запрошено 4
Спортмайданчик і стіл для армспорту обладнали жителі Ошихлібів

Спортмайданчик і стіл для армспорту обладнали жителі Ошихлібів

Власними силами жителі села побудували городошний майданчик і обладнали стіл для армспорту Сорок років тому, 14 серпня 1977 року, на стадіоні с.Ошихліби
День пророка Іллі: що треба знати про це свято

День пророка Іллі: що треба знати про це свято

Це свято — на честь пророка Іллі зі Старого Завіту, яке християни святкують 2 серпня. Він був родом із Палестини, жив у IX столітті до н.е. Традиційно в цей

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Шевченка
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ