Будьте в курсе последних событий, подпишитесь на обновления сайта
Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Як визнати особу безвісно відсутньою або оголоcити її померлою: юридична консультація

11 мар 2020

 

 ІНФОРМУЄ «КІЦМАНСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ»

 

 

 

 

 

Досить часто стається так, що всі зв’язки з близькою людиною втрачено. Тому для вчинення певних дій (оформлення допомоги по втраті годувальника чи оформлення спадщини) необхідне визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), фізична особа визнається судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей щодо її фактичного перебування. Часто, буває так, щонеможливо встановити, коли ж точно були відомості про особу в місці її проживання. В такому разі, початком її безвісної відсутності вважається перше число місяця, що йде за тим, уякому були одержані такі відомості, а в разі неможливості встановити цей місяць -перше січня наступного року (ч. 2 ст. 43 ЦК України).

На відміну від визнання особи безвісно відсутньою, оголошення її померлою можливе, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років. Хоча є обставини, коли це можна зробити і раніше, а саме якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, згідно ч. 1 ст. 46 ЦК України. Порядок визнання особи безвісно відсутньою та оголошення померлою встановлюєтьсяст. 305-309 Цивільно процесуального кодексу України (далі – ЦПК України).

Так, відповідно до ст. 305 ЦПК України, для визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою, потрібно подати відповідну заяву до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна. В заяві повинно бути зазначено:

- для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою;

- обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

Слід наголосити, що особі, яка подає заяву не потрібно більше нікуди звертатися. Адже, в ч. 1 ст. 307 ЦПК України зазначено: суд до початку розгляду справи:встановлює осіб (родичів, співробітників тощо), які можуть дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме, а також запитує відповідні організації за останнім місцем проживання відсутнього (житлово-експлуатаційні організації, органи внутрішніх справ або органи місцевого самоврядування) і за останнім місцем роботи про наявність відомостей щодо фізичної особи, місцеперебування якої невідоме.

Одночасно суд вживає заходів через органи опіки та піклування щодо встановлення опіки над майном фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, якщо опіку над майном ще не встановлено.

Після набрання законної сили рішення суду, про визнання особи безвісно відсутньою, нотаріус, відповідно до ч. 1 ст. 44 ЦК України, який за останнім місцем проживання особи описує належне їй майно та встановлює над ним опіку.

Після встановлення опіки, опікун, якого призначено, над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або фізичної особи, місце перебування якої невідоме, приймає виконання цивільних обов'язків на її користь, погашає за рахунок її майна борги, управляє цим майном в її інтересах (ч. 3 ст. 44 ЦК України). Заявнику не потрібно самому брати рішення суду і йти з ним по різноманітним органам, щоб отримати спадок. Тому, що у ч. 2 ст. 308 ЦПК України визначено, що після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою, суд надсилає рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, - відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. Відповідно до ст. 47 ЦК України, оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Така заборона на відчуження нерухомого майна встановлюється нотаріусом, коли той видає свідоцтво на спадщину. Проте, коли особа, яка вже була визнана безвісно відсутньою або оголошена померлою з’являється, то за заявою цієї особи або іншою заінтересованою особою, суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення, згідно ч. 1 ст. 309 ЦПК України. Копію рішення суд надсилає відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для анулювання актового запису про смерть. Також зазначаємо, що відповідно до ч. 2 ст. 48 ЦК України, незалежно від часу своєї появи фізична особа, яка була оголошена померлою, має право вимагати від особи, яка володіє її майном, повернення цього майна, якщо воно збереглося та безоплатно перейшло до неї після оголошення фізичної особи померлою, за винятком майна, придбаного за набувальною давністю, а також грошей та цінних паперів на пред'явника.

Якщо у вас виникають питання правового характеру, для отримання правової допомоги, звертайтеся до відділу «Кіцманське бюро правової допомоги» Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою:м. Кіцмань, вул. Незалежності, 83або за тел.: 2-10-38.

Крім того, можна зателефонувати через систему інтернет – спілкування «Скайп» набравши «Кіцманське бюро правової допомоги», або «kitsmanske@legalaid.cv.ua» щоденно з 9.00 до 18.00 год. (крім вихідних та святкових днів).

Детальну інформацію з питань, пов’язаних з отриманням безоплатної правової допомоги, можна отримати за єдиним номером цілодобової телефонної лінії безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103.

Анжела Косинська,

начальник Кіцманського бюро правової допомоги.

 

 


57 443

Схожі новини:

Коли призначається пенсія у зв’язку з втратою годувальника

Коли призначається пенсія у зв’язку з втратою годувальника

Досить часто життя буває несправедливим. Сім’я залишається без найціннішого – люблячого батька чи матері. Ця непоправима втрата тягне за собою погіршення
Консультація Міністра юстиції. Ліквідація ФОП

Консультація Міністра юстиції. Ліквідація ФОП

 КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТР ЮСТИЦІЇ ПАВЛО ПЕТРЕНКО Павле Дмитровичу, скажіть, як можна швидко ліквідувати ФОП? Куди звертатися, що потрібно? Сергій Іллєнко
Про процедуру розірвання шлюбу в державних органах реєстрації актів цивільного стану

Про процедуру розірвання шлюбу в державних органах реєстрації актів цивільного стану

Подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу. Якщо один із подружжя через
Як примусово зняти з реєстрації особу?  Правові підстави виселення з помешкання

Як примусово зняти з реєстрації особу? Правові підстави виселення з помешкання

   За яких підстав особу можна примусово виселити та позбавити її реєстрації в судовому порядку. Чи може власник житла виселити із помешкання
Порядок державної реєстрації смерті: порядок дій та перелік необхідних документів

Порядок державної реєстрації смерті: порядок дій та перелік необхідних документів

 Державна реєстрація смерті проводиться в органах державної реєстрації актів цивільного стану за останнім місцем проживання  померлого, за місцем
Як зареєструвати місце проживання дитини

Як зареєструвати місце проживання дитини

 Міністерство юстиції України повідомляє, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів
большой вебресурс https://cazino-v.ru

Многие уже знают про агрегатор микрозаймов онлайн, Вот ссылка на него взять кредит онлайн на картуИногда создается впечатление что вы не знаете прогнозы на ufc Даже если говорить об этом коротко. Мир бокса таков. Впрочем как и весь спорт.Круто кночно, но важно правильно это принимать отдых после курса стероидов Что можете сказать по этому поводу?Что же касается дверей, то тут есть большой выборе. можно подобрать себе дверь и на заказать и с установкой. Обратите внимание на двери от стальные двери купить Вот ещё один уличные двери со стеклопакетом Воздушные шарики на праздник детям, купить тут шары гелиевые


--------------------

микс тренболонов купить ----- Мой кломмент простой - вижу где можно ссылку оставить, оставляю ----- http://im-123.4host.kz/user/Lewisrig/ ----- Придется мальца подождать и ссылка откроется ----- https://cutt.us/NfKXe ----- Оставлю эту ссылку здесь ----- https://ok.me/40N9 --- http://bridge-clips.net/user/StevenBop/


--------------------

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Шевченка
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ