Як у чернівецьких музеях з'явилися новітні технології


У 2020 році в Чернівцях технологію VR прогулянки всередині мистецького твору вперше застосували в художньому музеї. Оригінальне полотно авторства українського художника Миколи Глущенка «Сінокіс» у віртуальну реальність перенесла мисткиня з Харкова Віра Дегтярова (Vera DG) на запрошення ГО «Лабораторія культурних досліджень».


Завдяки новітнім технологіям можна зануритися всередину і стати частиною картини. Для цього треба мати біля себе смартфон і мобільний інтернет.

Завдяки новітнім технологіям можна зануритися всередину і стати частиною картини. Автор: shpalta.media


А цього року ця ж громадська організація запросила двох діджитал-митців з Харкова Віру Дегтярьову та Нікіту Худякова, які створили експонати «доданої реальності» завдяки технологіям доданої та віртуальної реальності. У Чернівецькому художньому музеї це аудіовізуальний об’єкт, пов’язаний із Сидором Воробкевичем: це його портрет у 3D, який можна накласти як маску в інстаграмі. Одночасно звучить пісня на слова Воробкевича.

У Чернівецькому краєзнавчому музеї діджитал-художник Нікіта Худяков поєднав стародавню кам’яну сокиру із візерунком трипільської культури та створив тривимірний артоб’єкт, який також можна роздивитися на екрані смартфону. Для цього потрібно відсканувати QR-код, і тривимірний об’єкт з'являється на екрані, накладаючись на зображення фотокамери смартфону. За допомогою QR-коду цей тривимірний об’єкт можна буде відтворити не лише у музеї, а й на вулиці, у кафе чи вдома.

Ці проєкти VRArt Incubator вдалося втілити завдяки грантам, розповідає чернівчанин Андрій Тужиков — український письменник, культурний менеджер та куратор формації «Лабораторія культури». Зокрема це були програми фонду Harald Binder Cultural Enterprise та IM Swedish Development Partner.


Що планують робити далі


Наступний проєкт «Слідами Емінеску» підтримує Європейський Союз за програмою House of Europe. Цей проєкт «Лабораторія культури» реалізує спільно з Openhub.

 

Скетчі для візуального оформлення web-додатку доданої реальності.

Скетчі для візуального оформлення web-додатку доданої реальності.


— Основна концепція проєкту «Слідами Емінеску» — це створення додатку доданої реальності (AR). Аплікація працюватиме наступним чином: підійшовши до місць, які пов’язані з життям і творчістю цього поета у Чернівцях та в Бухаресті, та увімкнувши додаток, користувач побачить, як через камеру на небі та на міському ландшафті з’являються анімовані тексти його поезій. А в навушниках чи динаміках лунає голос професійних акторів, які їх зачитують, — розповідає Андрій Тужиков. — Ми обрали такий формат, щоб показати, що мистецтво, музеї — це не щось «старе і нудне». Ці артоб'єкти можна диджіталізувати, зробити «доповнену реальність» і зацікавити ними молодь.

Це чернівецька вулиця Арона Пумнула, 19. Саме у будинку свого наставника Арона Пумнула з 1865 року мешкав Міхай Емінеску.

Це чернівецька вулиця Арона Пумнула, 19. Саме у будинку свого наставника Арона Пумнула з 1865 року мешкав Міхай Емінеску.


Чернівці та Бухарест — важливі для Міхая Емінеску міста. У Чернівці він переїхав ще дитиною. Тут сформувалися його погляди та визначилась національна ідентичність. А у Бухаресті він прожив понад десять років, написав одні з кращих поезій та завершив своє життя. У доданій реальності поезія Емінеску з'явиться у тих містах та місцях, де вона виникла, відтворюючи цей нерозривний зв'язок.


Поради для тих, хто лише планує отримати грантову підтримку


— Я пораджу перед подачею ідеї відповісти собі на запитання: чому цей проєкт має відбутися саме зараз і саме тут. Цей рецепт допомагає валідувати ваш проєкт на актуальність та чи буде він корисний громаді, наскільки впишеться у культурний контекст. Наприклад, AR — це те, що сьогодні трендове та інноваційне, та новий спосіб отримати мистецький досвід. А Чернівці — важливе для Емінеску місто. На перетині цих тез і народився проєкт.

Заявку заповнити дуже просто, тому якщо ви у голові вже знаєте що і чому будете робити, то заповнення заявки — це свого роду вправа з структуризації вашої ідеї. Переговорні процедури з фондом теж дуже корисні, вони дозволяють модифікувати вашу ідею на льоту, а грантові менеджери дають вдалі зауваги та задають корисні питання-орієнтири.

Як знайти партнерів у Європі для проєктів? Я вже й раніше брав участь у десятках міжнародних проєктів, тому мої колеги з Румунії, які теж полюбляють Емінеску, із задоволенням погодилися допомогти на деяких етапах проєкту. Але якщо ви не маєте знайомств, то не соромтеся запостити у фейсбуці двомовний пост, у якому опишете що саме шукаєте, і сила фейсбук вам допоможе. Також можете погуглити інституції культури, які вас цікавлять та сміливо писати їм на пошту чи в приватні повідомлення у соціальних мережах, — радить Андрій Тужиков.


Матеріал підготовлений в рамках спільного спецпроєкту із House of Europe ("Дім Європи") — програмою Європейського Союзу для підтримки професійного та творчого обміну між українцями та їхніми колегами в країнах ЄС. Декілька разів на рік вони оголошують конкурси, у фокусі яких — проєкти у сфері культури і креативному секторі, освіти, медицини, соціального підприємництва, медіа та роботи з молоддю. До 5 травня (15:00) надсилайте заявку на персональний грант — і отримайте до 4000 євро на свою справу.