Будьте в курсе последних событий, подпишитесь на обновления сайта
Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Юрій КОСАР: «Розраховувати маємо, насамперед, на свої сили»

02 янв 2019

Завершився насичений, непростий і знаковий для України рік. Багато було в ньому як визначальних для майбутнього України подій, здобутків, так і проблем та трагедій. Триває війна на Сході, яка забирає життя кращих синів і дочок України, разом з тим — реформуються основні галузі держави, створюється єдина незалежна Українська Православна Церква…

 

 

Про те, які основні підсумки 2018 року на Кіцманщині, розповідає т.в.о.голови райдержадміністрації Юрій КОСАР:

— Коли ми планували і приймали бюджет району на 2018 рік, я думав, що в кінці року нам доведеться закривати деякі бюджетні установи і звільняти працівників, адже на захищені статті (зарплату та енегроносії) від початку року не вистачало понад 30 мільйонів гривень. А стабілізаційну дотацію з держбюджету, на яку можна було розраховувати раніше, вже другий рік не виділяють. Тепер треба розраховувати лише не свої сили, що стимулює активніше шукати додаткові джерела надходжень до бюджету та змушує економити кошти там, де це можливо. Довелося більш детально проаналізувати роботу бюджетних установ, і виявилося, що штатна чисельність працівників на Кіцманщині більша, ніж середньообласний показник: до прикладу, на одну групу в дитсадку в області приходиться 5,1 штатних одиниці, а в нашому районі — 6,9; медичний персонал в області в середньому більше 50 працівників на 10 тисяч населення, а у нас — 77. Так само працівників освіти більше, ніж середньообласний рівень на кількість учнів. Такі цифри зумовлює розгалужена мережа закладів, але через зменшення кількості населення в останні десятиріччя у нас виникли малокомплектні класи в школах, групи — в дитсадках… Цю ситуацію ми неодноразово аналізували на колегії райдержадміністрації, на робочих нарадах за участю керівників місцевих громад, бюджетних установ. Завдяки оптимізації штатних розписів, скороченню вакантних посад, вимушених відпусток за свій рахунок частини працівників, а також надходженням до бюджету Кіцманщини близько 14 мільйонів понадпланово, у районі не було закрито жодної бюджетної установи, ми уникли масового звільнення працівників.

— Ви згадали понадпланові надходження до бюджету району. Отже, збільшилися суми сплачених податків?

— Так, завдячуючи роботі великих, середніх і малих підприємств, сплаті податків за січень-листопад 2018 року до зведеного бюджету мобілізовано податків, зборів (обов’язкових платежів) на суму 204,2 млн. грн., що більше проти січня-листопада 2017 року на 43,7 млн.грн. Темп росту становить 127,2%. До державного бюджету надійшло 82,7 млн.грн., до місцевого бюджету — 121,5 млн.грн., що більше проти минулорічного показника на 21,8 млн.грн. та на 22 млн.грн. відповідно.

Вирішення соціальних питань, наповнення бюджету неможливе без розвитку реального сектору економіки, зокрема у галузі промисловості. Промисловими підприємствами району за січень-листопад 2018 року реалізовано промислової продукції на суму 960,8 млн.грн., що на 428,6 млн.грн. більше проти відповідного періоду 2017 року, тобто темп росту склав 180,5%.

Кіцманський район має гарні аграрні традиції і є сільськогосподарським лідером на Буковині. У 2018 році сільгоспвиробниками за підсумками роботи очікується виробити валової продукції в сумі 548,2 млн.грн. Із загального обсягу сільськогосподарської продукції 331 млн.грн продукція рослинництва, 217,2 млн.грн — тваринництва.

Район спеціалізується на виробництві м’яса ВРХ свиней та птиці, а також з виробництва молока та вирощування риби. Станом на 1 грудня 2018 року у сільськогосподарських підприємствах району нараховується 4064 голів ВРХ, свиней — 5958, птиці — 193347.

За 11 місяців валовий надій молока сільськогосподарськими підприємствами району становить 7965,1 тонн, обсяг вирощування (у живій масі) сільськогосподарських тварин — 7059,3 тонн, реалізація худоби та птиці (у живій масі) — 7279,7 тонн.

— Одна з найважливіших реформ, яка відбувається в державі, це реформа децентралізації. На Кіцманщині теж створюються об’єднані територіальні громади і роль району поступово зменшується. Як ви ставитеся до цих процесів?

— Вже понад рік успішно функціонують дві об’єднані громади — Кіцманська і Мамаївська, цього року до Кіцманської ОТГ доєдналися Шипинці, Лашківка, Витилівка. Нещодавно відбулися вибори у ще двох новостворених громадах — Неполоковецькій та Ставчанській.

Одночасно ми бачимо позитивні зміни в районі із впровадження освітянської та медичної реформ. 621 маленький першокласник сів за новенькі парти, понад 1,5 млн. грн. з обласного бюджету та 10% співфінансування з районного бюджету виділено на закупівлю комп’ютерної техніки та дидактичного матеріалу для забезпечення вимог Нової української школи, а первинна ланка медицини Кіцманщини займає друге місце в області за кількістю підписаних декларацій з пацієнтами.

Зараз ситуація для району, особливо для бюджету, неоднозначна. Адже відтепер практично вся промисловість, крупні сільгоспвиробники та більшість підприємців знаходяться на територіях ОТГ тож, відповідно, сплачують податки туди. У підпорядкуванні району залишаються переважно невеликі села, багато малокомплектних шкіл, які дорожче утримувати (з розрахунку на одну дитину), ніж великі освітні заклади. Але це не означає, що районна влада має перешкоджати створенню ОТГ — навпаки, ми робимо усе, від нас залежне, щоб процес добровільного створення громад завершився у 2019 році, адже далі передбачено об’єднання районів. Нещодавно під час візиту на Буковину перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України В’ячеслав Негода сказав, що в Чернівецькій області після адмінреформи планується створити не більше трьох районів. Тому зараз головне, щоб громади були самодостатніми, а люди відчули, що послуги державних органів та інфраструктурні об’єкти стали доступнішими, якіснішими.

— Протягом року на Кіцманщині ремонтували і відновлювали чимало соціальних об’єктів. Як це вдалося зробити в умовах дефіциту фінансів?

— у 2018 році реалізовувалося 7 проектів у Кіцманському районі за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку на загальну суму 13,43 млн.грн., місцеві бюджети також додавали свою частку співфінансування. Це стало можливим завдяки підтримці народного депутата Івана Рибака. Зокрема: здійснено капітальний ремонт відділень Кіцманської центральної районної лікарні, добудови і реконструкції шкіл в Оршівцях, Нижніх Станівцях, Валяві, Малятинцях, Борівцях, продовжуються роботи в Кліводині.

Капітально відремонтували найпроблемніші ділянки дороги Кіцмань-Борівці, Брусниця-Нижні Станівці, також проводився ямковий ремонт на інших ділянках.

— На останній цього року сесії районної ради затвердили бюджет, і він знову із суттєвим дефіцитом. Що плануєте робити у цій ситуації?

— Так, через причини, про які ми щойно говорили, дефіцит районного бюджету становить близько 50 мільйонів гривень. На кінець січня запланована чергова колегія РДА за участю всіх голів місцевих громад,керівників бюджетних установ, бухгалтерів, де буде широко обговорено та продемонстровано на слайдах суми коштів, яких не вистачає по кожному селу. Ми вже почали роз’яснювальну роботу (спільно з державною фіскальною службою) із сільським радами, підказуючи шляхи та механізм наповнення місцевих бюджетів: це — і впорядкування бази для податків на землю і нерухомість, і контроль сплати акцизного збору, і створення умов для розвитку бізнесу. В 2019 році вперше в місцеві бюджети потраплять податки на землю під лісами, що також поліпшить фінансове становище кількох сільських рад.

— Однією з найбільших проб-лем зараз є те, що через низькі зарплати та відсутність робочих місць люди виїжджають на заробітки за кордон.

— Так, це загальнодержавна проблема, яка, я сподіваюся, поступово вирішиться. На Кіцманщині середньомісячна заробітна плата на одного штатного працівника економіки району за січень-вересень 2018 року становить 6011 грн. Співвідношення до минулорічного показника складає 124,5%. З 1 січня мінімальна заробітна плата знову зростає. Але, звісно, на «мінімалку» важко прожити, тому люди шукають робочі місця з вищою зарплатою, і якщо їх нема у нас, виїжджають. Проте пріоритетом для району є максимальне залучення інвестицій, оскільки Кіцманщина володіє значним інвестиційним потенціалом, просування якого є підґрунтям для створення умов подальшого розвитку економіки, підтримки малого і середнього бізнесу. За рахунок усіх джерел фінансування в розвиток економіки району за січень-вересень 2018 року вкладено 116,3 млн.грн., що складає 184,5% відносно відповідного періоду 2017 року (63,04 млн. грн.). Показник обсягу капітальних інвестицій (крім інвестицій з державного бюджету) в розрахунку на одну особу населення за звітний період склав 1635,3 грн. проти 911,1 грн. за січень-вересень 2017 року.

Наступного року планується початок будівництва потужного та екологічно чистого заводу з виробництва цегли і керамічної черепиці у Нижніх Станівцях, у Мамаївцях — запуск цеху з переробки м’яса птиці, інвестори обирають місце для розміщення сонячних панелей на значній площі. Нам не вистачає переробних підприємств, адже в районі виробляють значні обсяги молока, м’яса, іншої сільгосппродукції, а для переробки її везуть в інші регіони.

До речі, під час обласної наради за участю першого заступника Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслава Негоди обговорювалась розробка Державної програми розвитку гірських територій українських Карпат на період до 2023 року. Я вніс пропозицію віднести до карпатського регіону і населені пункти запрутсьої зони Кіцманщини (де менша родючість ґрунтів і горбиста місцевість), щоб місцеві жителі мали право користуватися пільгами, як мешканці гірських регіонів, а Уряд приділяв посилену увагу вирішенню проблемних питань розвитку цих територіальних громад, зокрема, фінансовому забезпеченню. Голови місцевих рад отримали доручення підготувати відповідні звернення до облдержадміністрації, а в.о. голови ОДА Михайло Павлюк та куратор нашого району заступник голови ОДА Мирослав Заячук підтримали цю ідею і пообіцяли сприяти її втіленню.

Наступного року також більше уваги варто приділяти різним проектам, транскордонному співробітництву. Техніку для боротьби з ерозією ґрунтів, яку отримав наш район, слід використовувати ефективніше, в тому числі — для облаштування водовідвідних каналів вздовж доріг у населених пунктах, для розчистки русел малих рік та іншого.

Масштабна робота із ремонту доріг буде продовжуватись і наступного року. Зокрема, запланований капремонт траси М-19 на ділянці із Чернівців до Заліщиків, також дороги Т-2601 з Кіцманя до Дубівців та інших автошляхів.

— Ваш прогноз на наступний рік: 2019 буде складнішим чи легшим за рік, що минає?

— Важко сказати, адже на нас чекає багато роботи і важливих подій. Зокрема, 31 березня відбудуться вибори Президента, і від їх результату значною мірою залежить подальший шлях держави. Наше завдання — забезпечити демократичне і вільне волевиявлення громадян.

Щиро дякую за спільну роботу і ефективну співпрацю облдерж-адміністрації, працівникам райдержадміністрації, народному депутату Івану Петровичу Рибаку, районній раді, депутатам усіх рівнів, головам місцевих громад, воїнам-захисникам та волонтерам, а також підприємцям, аграріям, які наповнюють бюджети. Бажаю вам і усім жителям Кіцманщини миру, довгоочікуваної перемоги, благополуччя, здоров’я і успіхів у повсякденних справах. З прийдешніми святами: Новим 2019 роком та Різдвом Христовим!

Інтерв’ю вела

Ольга КУЛЬКО.


1 606

Схожі новини:

Щоб отримувати препарати інсуліну за державні кошти у 2019 році, хворим треба внести свої дані в електронний реєстр до кінця року

Щоб отримувати препарати інсуліну за державні кошти у 2019 році, хворим треба внести свої дані в електронний реєстр до кінця року

У 2019 році держава повністю відшкодовуватиме вартість препаратів інсуліну для лікування людей із цукровим діабетом, які будуть внесені в електронний реєстр у
Із бюджету Кіцманського району найперше  забезпечать заробітні плати (відео)

Із бюджету Кіцманського району найперше забезпечать заробітні плати (відео)

 29 листопада відбулася позачергова сесія Кіцманської районної ради, на якій найбільше уваги приділялося фінансовим питанням. 
Як впроваджується «Нова українська школа» на Кіцманщині?

Як впроваджується «Нова українська школа» на Кіцманщині?

Коли ми чуємо про реформи в певних галузях, вже традиційно очікуємо більше негативу, ніж позитиву. Бо теоретично все мало б бути добре, а на практиці так,
Щоб не закривати бюджетні заклади Кіцманщини, потрібно економити кошти (відео)

Щоб не закривати бюджетні заклади Кіцманщини, потрібно економити кошти (відео)

19 червня 2018 року відбулося розширене  засідання колегії Кіцманської РДА під головуванням т.в.о. голови РДА Юрія Косара. Одним із найважливіших з
На Буковині зросла кількість пропозицій роботи для «білих комірців»

На Буковині зросла кількість пропозицій роботи для «білих комірців»

         З початком осені збільшилася кількість вакансій для фахівців з вищою освітою. Сьогодні служба зайнятості пропонує більше
Радились, як наповнювати бюджети та економити кошти

Радились, як наповнювати бюджети та економити кошти

17 травня при першому заступнику голови РДА Юрію Косару проведено засідання робочої групи з питань визначення системних напрямків удосконалення мережі

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Шевченка
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ