Будьте в курсе последних событий, подпишитесь на обновления сайта
Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Важливо вміти відчувати

08 июн 2018

Важливо вміти відчувати

 Кожен прийом психолога починається з того, що людина, яка звернулася за порадою, описує свою проблему і те, що вона відчуває. Однак трапляються і такі випадки, коли всі відчуття заблоковані і відвідувач навіть не може назвати те, що він відчуває.

Саме в такому пригніченому стані на консультацію прийшов 42-річний житель району Олег. Одружений протягом 15 років, разом з дружиною виховує 2-х доньок. Стан напруження та апатії триває вже 5 років. З його слів атмосфера в сім’ї напружена, сварки, додому з роботи повертатися не хоче. Порозуміння з половинкою не знаходить. Чоловікові нічого не хочеться, на запитання «що ви відчуваєте» відповідає ”не знаю”.


У Олега наявна депресія середньої важкості. Явище алекситимії (коли людина не знає, що відчуває, не може назвати свої почуття) виникає, якщо протягом тривалого часу до вас не дослухаються і стає настільки боляче, що вже краще нічого не відчувати. Щоб повернути стан чутливості, потрібно мати і розвивати дві навички: вміння «чути себе» та «проявляти себе».

Для початку розберемося, що ж це таке відчуття, почуття, емоції.

Відчуття – це те, що можна відчути в тілі людини. Наприклад: напруження, трясуться руки, важкі ноги, комок в горлі і т.д.

Емоції — це переживання, які супроводжується специфічними фізіологічними змінами в організмі. Відбувається швидка реакція мозку на зовнішній подразник, яка проявляється у міміці, голосі, збудженні чи сльозотечі тощо.

Емоція породжується в мозку нервовим процесом і через імпульс передається в тіло. Якщо вона не знайшла вираження, то переростає у постійну напругу, а з часом, коли накопичуються ті чи інші негативні емоції, це призводить до блокування здатності відчувати. Саме це відбувається і з Олегом. Далі виникають депресія, апатія, поганий сон, тривога. Тож всі емоції, які з’являються, бажано повноцінно прожити і відреагувати на них в тій чи іншій формі, яку кожен обирає для себе. Найпростіше — обговорити те, що хвилює, з іншими.

Почуття ж – це загальний стан свідомості, людські переживання. Почуття дають орієнтир, що робити, а що ні, хто я, де я, що для мене важливо. Так вони допомагають побачити, відчути свій шлях і йти по ньому. А ще велику і важливу роль вони відіграють у створенні, підтримці та розвитку стосунків з іншими людьми, та підвищенні їх якості. Адже відносини з іншою людиною будуються саме на почуттях: ми відчуваємо певне ставлення до тієї чи іншої людини, важлива вона для нас чи ні, як ця людина ставиться до мене.

Поради Олегу:

1. Взяти тайм–аут, відпустку тощо. Побути на одинці, прислухатись до себе відновити сили. Розібратись з думками, почуттями, відчуттями. Задовольнити свої потреби. Прогулянки та фізичні вправи.

2. Вчитися розмовляти з дружиною, обговорювати все, що відчуваєш без звинувачувальної форми. Спробувати провести час наодинці з дружиною. Почути її – що саме їй потрібно в цих стосунках, що приносить радість, а що не задовольняє. Адже стосунки будують двоє і немає правих і неправих. Поступово змінювати модель поведінки у сімейних стосунках.

Відчувайте, проживайте. Бути живим – це значить відчувати. Саме почуття роблять наше життя повноцінним і глибоким. Вони вказують нам на правильний вибір і є своєрідними ліхтарями на нашому життєвому шляху.

Оксана ВЕСНА,

психолог.

 

Безкоштовна консультація

за тел.: 095-1414495, 097-0724661.


1 242

Схожі новини:

У Кіцмані учасниці клубу для жінок обговорювали тему протидії насильства в сім’ї

У Кіцмані учасниці клубу для жінок обговорювали тему протидії насильства в сім’ї

"Терпіти  чи ні?" - така тема зібрання клубу для жінок "Я це можу", яке організувала Кіцманська районна служба зайнятості. Терпіти чи ні насильство в
Тхір — домашній улюбленець студентки із Кіцманя

Тхір — домашній улюбленець студентки із Кіцманя

 Студентка-першокурсниця ветеринарного відділення Кіцманського коледжу Подільського ДАТУ Ольга Деліцой завжди дуже любила тварин. Саме тому і обрала
Консультація психолога: як подолати кризу у житті

Консультація психолога: як подолати кризу у житті

По допомогу до психолога звернулася пані Галина, 52 роки. Описала свою проблему, як стійке відчуття, що її життя зупинилося, відчуття порожнечі. Свій стан вона
Повернути собі себе : консультація психолога

Повернути собі себе : консультація психолога

Дитина народжується на світ чистим листком, і запис на ньому роблять спершу батьки, родичі, потім педагоги, друзі, соціум. Записи бувають хорошими, які
Жінка має бути бережною до себе

Жінка має бути бережною до себе

 Зазвичай, коли чуємо слово «насильство», то перша асоціація — це рукоприкладство. Однак крім фізичного впливу на людину, дуже часто зустрічаються прояви
Всі відповіді — всередині нас. Знайдемо разом!

Всі відповіді — всередині нас. Знайдемо разом!

  В цю концепцію свято вірить психолог з медичною освітою фельдшера, просто щаслива дружина і мати, жителька міста Кіцмань Оксана Іллівна Моргоч, яка

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Шевченка
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ