Будьте в курсе последних событий, подпишитесь на обновления сайта
Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

У Мамаївській ОТГ хочуть організувати роздільний збір сміття

03 фев 2018

Проблема, яку складно, але необхідно вирішувати

З 1 січня 2018 року закон України «Про відходи» зобов’язує сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. В теорії кожне місто та населений пункт має мати обладнану сміттєсортувальну лінію та відповідну інфраструктуру для роздільного збору та сортування сміття і зберігання та переробки різних типів відходів.

 

У Мамаївській ОТГ хочуть організувати роздільний збір сміття

 


 

Минув місяць від початку дії цього зобов’язання, але зрозуміло, що ситуацію зі сміттям в Україні не можливо змінити в один момент, та все ж перший крок – важливий.

Не варто черговий раз розказувати про проблему зі сміттям у нашому краї, та й загалом у державі. Ми щодня бачимо, як валяються обгортки, упаковки, пляшки по узбіччях, в лісах, на берегах річок. З одного боку, люди не завжди мають куди викинути сміття, а з іншого – не всі хочуть платити за вивезення відходів, і замість того, щоб вивозити сміття на звалище, кидають його будь-куди.

І стихійні, і офіційні сміттєзвалища займають гектари землі, а шкідливі речовини з них випаровуються в повітря і потрапляють у воду, отруюючи все живе.

Шляхи вирішення сміттєвої проблеми вже давно знайшли в розвинутих державах, де всі громадяни знають, що за вивіз і утилізацію відходів необхідно платити, а за викинутий непотріб у невстановленому місці отримують величезні штрафи і суспільний осуд.

 

Ще на початку 90-х у Німеччині виникла унікальна система, яка не мала аналогів у світі: контейнери для сміття стали різнокольоровими: у "синій контейнер" складають папір, у "жовтий" - різну упаковку, від поліетиленової плівки до стаканчиків з-під йогуртів. Сортування відходів стало в Європі популярним. Значну роль в цьому відіграла інформаційна кампанія і роз'яснення, які коштували мільйони євро. Проте ці кошти швидко окупилися – переробка сміття виявилась вигідною справою, а користь для екології та здоров’я людей - неоціненною.

У Мамаївській ОТГ хочуть організувати роздільний збір сміття

 Інфографіка "24 канал"

 

Непросту, але необхідну справу вирішили започаткувати в Мамаївській ОТГ. Адже ні Лужани, ні Мамаївці не мають землі під сміттєзвалище, а вивозити відходи в Чорнівку і дорого, і проблемно – адже частішають обґрунтовані розмови про те, що великий приміський смітник переповнений і в будь-який момент може бути закритий. Та й вимоги закону «Про відходи», який зобов'язує сортуватисміття, потрібно виконувати.

На минулій сесії Мамаївської сільради на та виконкомі обговорили цю проблему та намітили шляхи вирішення: запланували зробити роздільний збір сміття від домоволодінь і установ. Тобто люди мають викидати сміття в баки чи пакети різного кольору: окремо пластик, скло, папір та інші відходи. Пластик, скло і папір потрібно буде пресувати, складувати та потім оптом здавати на переробку. З цього громада може виручати кошти на закупівлю техніки, сміттєвих контейнерів і т.д.

 

Проте реалізувати гарну ідею не так уже й просто: потрібно закупити дорогі контейнери, знайти склади для зберігання відсортованих відходів, а решту непотребу і органіку теж треба кудись вивозити. На сесії Мамаївської сільської ради ОТГ обговорювали пропозицію викупити гаражі ВАТ «Чернівецький тепличний комбінат» (вартістю понад мільйон гривень) і в них зберігати техніку комунального підприємства та складувати пресований папір, пластик, скло. Остаточного рішення не було прийнято, але з тим, що потрібно комплексно вирішувати проблему сміття і починати його сортувати, погодилися всі.

У Мамаївській ОТГ хочуть організувати роздільний збір сміття

На карті видно розташування гаражів тепличного комбінату і житлових будинків.

  

Перед першим засіданням виконкому Мамаївської сільради, який відбувався в Лужанах, прийшло десятки людей з Мамаївців, щоб висловити протест проти розміщення сміття в гаражах тепличного комбінату, які розташовані за кілька сотень метрів від житлових будинків. Спілкуючись з людьми сільський голова Наталія Катрюк запевнила, що остаточного рішення ще не прийнято, депутати і виконком обговорюють можливі варіанти і планують, що можна зробити, щоб вирішити проблему зі сміттям і виконати вимоги закону. А склад пресованих відсортованих відходів – це не сміттєзвалище, папір, пластик і скло будуть зберігатися окремо і по мірі накопичення вивозитимуться. Та люди емоційно висловлювати свою незгоду зі створенням таких складів на околиці села і скаржилися на і так складну екологічну ситуацію в Мамаївцях. Місцеві мешканці побоюються, що від пластику будуть шкідливі випари (хоч гріти чи плавити пластик на складі на планують), а в папері можуть заводитися гризуни, які є рознощиками інфекцій. Крім того, люди сумніваються, що відсортоване сміття буде чисте і без органічних домішок: адже і пластик, і папір можуть викидати із залишками їжі, брудний, а це означатиме запах від складів і сприятливе середовище для гризунів.

Н.М.Катрюк запевнила людей, які прийшли висловити свою незгоду зі зберіганням побутових відходів на складах, що остаточне рішення ще не прийнято, це питання буде обговорюватися на зборах села, які відбудуться у лютому. І разом з громадою депутати і сільський голова будуть шукати знайти оптимальний варіант вирішення сміттєвої проблеми.

На відео — жителі Мамаївців перед засіданням виконкому прийшли висловити протест з приводу планів зберігання сортованого сміття в складах на околиці села.


 

 Довідково

Згідно із Законом "Про відходи", "оброблення (перероблення) відходів – це здійснення будь-яких технологічних операцій, пов’язаних із зміною фізичних, хімічних і біологічних властивостей відходів, з метою підготовки їх до екологічно безпечного зберігання, перевезення, утилізації чи видалення".

Відповідно до європейських норм, придатні для повторного використання відходи повинні відправлятися на відповідні підприємства, безпечні - відвозитися на полігони ТПВ, а з небезпечними проводитимуться необхідні для знешкодження операції. При цьому на звичайні сміттєзвалища не мають потрапляти відходи, які розкладаються біологічним шляхом (норма Директиви ЄС 1999/31/EC).

Як зазначається у звіті Міністерства регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства "Стан сфери поводження з побутовими відходами в Україні за 2016 рік", лише 5,8% усього сміття в Україні було утилізовано: 2,71% – спалили, а 3,09% – відправили на перероблення. «У 2016 році у 575-ти населених пунктах впроваджували роздільний збір сміття, працював один сміттєспалювальний завод і три сміттєспалювальні установки», - повідомляє відомство.

 

У Мамаївській ОТГ хочуть організувати роздільний збір сміття

 У Мамаївській ОТГ хочуть організувати роздільний збір сміття

 


 


3 070

Схожі новини:

У Кіцмань доставили нові контейнери для сміття

У Кіцмань доставили нові контейнери для сміття

Третього жовтня на територію Кіцманського ВУЖКГ доставили нові сміттєві контейнери, які були закуплені міською радою за кошти обласного фонду охорони
В Кіцманську ОТГ прибув новий довгоочікуваний сміттєвоз

В Кіцманську ОТГ прибув новий довгоочікуваний сміттєвоз

 Новий сміттєвоз, якого так довго очікували в Кіцмані, сьогодні прибув з Кременчуга на місце призначення. Цей агрегат придатний як для традиційного збору
Як запровадити європейську систему розподілу відходів на Кіцманщині

Як запровадити європейську систему розподілу відходів на Кіцманщині

 Про те, що з 1 січня 2018 року українці мали би сортувати сміття, мабуть, чув уже кожен. Адже вступила у силу норма, яку додали до статті 32 Закону
У Кіцмані на Старий Новий рік викинули 4 пакети зі сміттям біля Нової пошти

У Кіцмані на Старий Новий рік викинули 4 пакети зі сміттям біля Нової пошти

 Увечері 13 січня, коли більшість жителів району відзначали Старий Новий рік, камери зовнішнього спостереження, встановлені на відділенні №1 «Нової пошти»
Сміття і суху траву продовжують спалювати, бо ніхто не штрафує порушників

Сміття і суху траву продовжують спалювати, бо ніхто не штрафує порушників

Часто вечірнє повітря в Кіцмані наповнюється їдким димом, так що ні прогулятися по вулиці, ні відчинити вікно неможливо. Люди вважають, що сміття легше
http://www.chas.cv.ua/38559-druzhina-nardepa-papyeva-skupila-na-bukovin-pv-mama
yivcv.html Купили за 270 000грн. Ввесь СТІК, а продають один гараж за мільйон, чи не корупція це?

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Шевченка
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ