Повернути собі себе : консультація психолога
Записи бувають хорошими, які допомагають бути соціальними, відрізняти безпеку від небезпеки, формують світогляд, погляди та принципи на життя. Та, на жаль, є стійкі токсичні установки, які заважають, а часом і ламають особистість. Батьківські цінності, правила, погляди з часом, як правило, стають рисами характеру і впливають в подальшому долю людини. Саме у нас на Буковині діє багато таких «програм», які отруюють життя, як особисті стосунки, так і соціальне життя.
Так мати може передавати своїй дочці установку, що «Жінка повинна бути терплячою, слухатися в усьому чоловіка, бо розлучення — то сором, люди пліткуватимуть». І все: ця програма діє протягом усього життя. Жінка терпить неприпустимі речі, не розвивається як особистість, а її роль зводиться до того, яка вона ґаздиня, мама та дружина. Як наслідок — холодні стосунки з чоловіком, або й терпить насилля як психологічного, так і фізичного характеру, пияцтво і т.д. При цьому для людей вона залишається ґаздинею, хорошою мамою, жертовною жінкою (що в нас у соціумі прийнятно). Головна мета — зберегти сім’ю. Якою ціною? Чи є вона щасливою, чи ростуть щасливі і здорові діти, спостерігаючи такі взаємини батьків? Діти засвоюють модель поведінки батьків, і приносять її у своє особисте життя. Таким чином стійкі токсичні установки передаються від дідів-прадідів.
Інший приклад — «хлопчики не плачуть», «ти ж мужчина». Чому? Хлопчики, хлопці, мужчини відчувають біль так само, як і жінки. Якщо розглянути фізіологію людини, то кожна наша емоція (радість, злість, образа, розчарування, любов, агресія) супроводжується викидом певних гормонів. Якщо гормон виділився, значить потрібно відреагувати, щоб він мав вихід, а не накопичувався в організмі. Хіба у хлопців ці гормони не виділяються? А їх сварять за цілком природні прояви («соромно плакати», «дивись, з тебе сміється дядя, тьотя» і т.д.). І виростають юнаки із законсервованими, застояними емоціями, які не вміють показувати і висловлювати, бо це неприйнятно і соромно. В сімейному житті жінки називають таких чоловіків «дерев’яними», тобто зникає чуйність, співпереживання, тепло.
На завершення хочеться сказати, що кожна людина має право відчувати те, що відчуває, висловлювати в прийнятній формі свої емоції, має право на особистий розвиток, незалежно від статевої ознаки. А правила та установки старшого покоління і соціуму в цілому слід критично оцінювати зі своєї дорослої позиції, старатися зрозуміти, що з цих принципів взяти для себе, а що саме для вас неприйнятно. Довіряйте своїм почуттям, виражайте і проживайте свої емоції як «погані», так і «хороші». Це фізіологічна потреба організму. Прислухайтеся до своїх бажань і будьте собою. Не живіть чужим життям.
Оксана ВЕСНА,
психолог.
- Створюю жіноче коло підтримки
- Надаю консультації
- Підтримую у важкий переломний момент
Адреса: м.Кіцмань, вул.Незалежності, 37, ІІ поверх. Тел. 097-072-46-61.
Додати коментар