Будьте в курсе последних событий, подпишитесь на обновления сайта
Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Трипільська культура у «Буковинській Трої»

07 окт 2017

Трипільська культура у «Буковинській Трої»

Шість тисяч років тому на землі, що зараз є українською, стояли величезні поселення — міста. Коли "історія починалася в Шумері”, їхні руїни вже давно були сховані під різнотрав’ям степу між Бугом і Дніпром. Люди, яких ми називаємо трипільцями, одними з перших почали вирощувати хліб і плавити метал, збудували тисячі селищ, десятки міст. Вони прагнули вічного життя, молячись і приносячи пожертви Вищим Силам, створили дивовижні магічні орнаменти, які зачаровують нас і сьогодні.

Трипільська культура у «Буковинській Трої»

Ми, буковинці, також можемо зарахувати себе до нащадків цієї древньої культури, з якою пов’язують створення підвалин сучасної цивілізації, адже на території Чернівецької області в період неоліту (4-3 тис. рр. до н.е.) розселялися племена трипільської культури (стоянки Дорошівці, Хлівище, Шипинці, Серет та ін.) У письмових джерелах землі Буковини вперше загадні грецьким істориком Геродотом (5 ст. до н. е.), який вказував, що в цей час тут розселялися племена гетів.Саме сліди трипільської культури, що були виявлені у с.Шипинці і отримали назву «Буковинська Троя», привели на Кіцманщину дослідницю і майстриню з реконструкції Трипільської кераміки, члена Національної спілки Народного мистецтва України Людмилу Смолякову. На агропромисловий ярмарок «Буковинська осінь-2017» майстриня привезла власні глиняні вироби-реконструкції трипільської кераміки, книги, фільми, зразки відтворених тканин з трипільською символікою. Вона є учасницею чи не всіх виставок, присвячених відродженню народної культури, зокрема культури Трипілля, які проходять в Україні, Росії, Польщі, Німеччині, Шотландії, Греції, Японії, США, Китаї. Має власну студію-майстерню у Києві, де і виготовляє глиняні вироби за тими ж зразками і символікою, що й древні трипільці.

 

Трипільська культура у «Буковинській Трої»

 

Про свою невеличку виставку, яку привезла до КСК «Буковинської Трої», і найбільше та палке захоплення свого життя — вивчення і популяризацію Трипільської культури — пані Людмила розповідає натхненно і цікаво.

— Кераміка є однією з найколоритніших сторінок трипільської культури, а випалена на вогні глина була першим штучним матеріалом, тож виготовлення глиняного посуду стало чи не найбільшим досягненням наших пращурів. Вони перші в Україні почали використовувати мідь, виплавляли і кували її. До високого рівня розвинулося прядіння і ткацтво. Уже понад століття вчені, не лише українські, а й багатьох країн світу, намагаються переконати людство, що ця унікальна археологічна культура, яка проіснувала 2700 років винятковою етнокультурною цілістю, вагомо вплинула на формування та духовний розвиток європейських народів. Вам, жителям Кіцманщини, варто пишатися тим, що живете на землі давніх трипільців, адже археологічні знахідки поселення трипільської культури, яке було віднайдено в Шипинцях, зберігаються у найвідоміших краєзнавчих музеях Європи: Лондоні, Парижі, Варшаві, Бухаресті та Відні. Особливо знаковим для мене є те, що презентую цю виставку в закладі під назвою «Буковинська Троя». Саме так в наукових колах назвали колись першу археологічну пам’ятку доби енеоліту, знайдену в Шипинцях, і з якої розпочалося археологічне вивчення Буковини.

 

Трипільська культура у «Буковинській Трої»

 

Справді, одним із перших пунктів, де проводились розкопки поселень трипільської культури, було с.Шипинці. Перші знахідки розмальованої кераміки датуються тут 1893 р., коли вчитель В.Арійчук, проводячи господарські роботи, знайшов глиняний посуд зазначеної культури. У 30-ті рр. XX ст. археологічний комплекс Шипинців ґрунтовно вивчав випускник Карлового університету у Празі Олег Кандиба (Ольжич). Опрацювавши весь відомий матеріал з Шипинців, О.Кандиба написав фундаментальну працю про матеріали з „Буковинської Трої” і вона стала новим словом про трипільські старожитності України. Вчений дослідив не лише глибоке коріння свого народу, а і його непересічну ще на світанку історії культуру. Тож утвердився в переконанні, що спадкоємці неабияких скарбів не заслуговують на долю рабів.

 

Трипільська культура у «Буковинській Трої»

 

 

 

 

 

Під час розкопки археологи виявили двоповерхові глиняно-дерев’яні будинки, які зводили трипільці. На нижньому поверсі розташовувалася керамічна випалена піч, на верхньому - житлове приміщення.

 

 

 

 

 

При ближчому знайомстві із виставкою, Людмила Іванівна Смолякова розповіла про особливості трипільської кераміки. Численні людські фігурки свідчать, що у Трипільців був поширений культ жінки, оскільки при розкопках поселень було знайдено багато фігурок жінок-берегинь, теракотових статуеток з підкреслено жіночими формами тіла, а також фігурки жінок із немовлям — так звані трипільські мадонни. На тисячі знайдених статуеток припадають тільки десятки чоловічих. Встановлено, що виготовленням керамічного посуду займалися виключно жінки і без застосування гончарного кола.

 

 Трипільська культура у «Буковинській Трої»

 

 

 

 

 

 

 

Поширені також статуетки з вирізним орнаментом (лінії та зигзаги) — це обереги дому і роду, символи достатку та енергії життя. Трипільці також шанували свійських тварин, особливо популярними були статуетки бика, скульптури жінки, що сидить верхи на бику. Цей же символ зустрічаємо у відомому міфі про викрадення Європи: Зевс, щоб перехитрити і викрасти кохану, перетворився на бика. Однак зображення бика як уособлення чолової сили, можливості запліднення у Трипіллі нараховує 7 тисяч років, давньогрецький же міф значно молодший.

Доволі довго істориків, археологів та інших дослідників цікавить загадка так званого біноклевидного посуду. Адже «біноклі» не мають аналогів у жодній археологічній культурі. Припускають, що вони мали ритуальне значення і символізували парність і триєдиність Небесних Світил.

 

 

 

 

Серед інших символів змії та вужики, що оберігають оселю і символізують спритність. Ці зображення дуже схожі на відомі китайські символи «Інь-янь» і, що головне, написані на кілька тисяч років раніше за своїх східних послідовників.

Навіть зараз в Україні символіка українських візерунків на рушниках і сорочках перегукується із прототипами трипільських керамічних розписів. Уявіть тільки-но, 180 поколінь між українцями й трипільцями пов'язані тисячами ниточок традицій, спільних цінностей і вірувань.

Проіснувала трипільська цивілізація близько 2,5 тисяч років і стала втіленням гармонійного співіснування людини і природи, мирного хліборобського способу життя і поклоніння Богині-жінці-матері. З встановленням ідеології патріархату таким же мирним шляхом ця культура зникла: трипільці просто розсіялися серед інших племен, однак саме так змогли не втратити і привнести у їхнє світобачення свої звичаї і вірування, символи і магічні орнаменти. Вони збереглися в народному мистецтві і дійшли до нас крізь віки у вишивці, писанках, кераміці, глеках і тканих коверцях.

Янна НИКОЛАЙЧУК.

 

 

 

 


3 886

Схожі новини:

Обласний агропромисловий ярмарок

Обласний агропромисловий ярмарок "Буковинська осінь-2018" розгорнувся у Реваківцях на Кіцманщині

На території клубу сімейного відпочинку "Буковинська троя" в Реваківцях уже стартував традиційний агропромисловий ярмарок "Буковинська осінь". Гортайте серію
30 вересня відбудеться обласний ярмарок

30 вересня відбудеться обласний ярмарок "Буковинська осінь"

 5 вересня під головуванням т.в.о. голови райдержадміністрації Ю.Косара, відбулося засідання оргкомітету з підготовки та проведення обласної
«Мистецький епіцентр» створюють у «Буковинській Трої»

«Мистецький епіцентр» створюють у «Буковинській Трої»

Активно займаються збереженням, відродженням та популяризацією народного мистецтва Буковини, історичної спадщини та культурних традицій в Реваківцях. Цього
На Кіцманщині в Реваківцях відбувся науково-мистецький семінар «Вогонь Трипілля»

На Кіцманщині в Реваківцях відбувся науково-мистецький семінар «Вогонь Трипілля»

      З нагоди 111-ї річниці від дня народження Олега Кандиби (Ольжича), знаного у світі письменника та археолога, 21 липня в селі Реваківці
На Кіцманщині планують  відновити розкопки  Трипільської культури та створити музей

На Кіцманщині планують відновити розкопки Трипільської культури та створити музей

  Про старожитності древньої Шипинської землі говорили під час науково-практичної конференції в «Буковинській Трої»   На території
24 вересня відбудеться обласна агропромислова виставка-ярмарок «Буковинська осінь-2017»

24 вересня відбудеться обласна агропромислова виставка-ярмарок «Буковинська осінь-2017»

24 вересня 2017 року в селі Реваківці Кіцманського району на території кінно-спортивного клубу «Буковинська Троя» за підтримки обласної державної

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Шевченка
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ