Будьте в курсе последних событий, подпишитесь на обновления сайта
Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Підвищений тиск: як вберегтись і як лікуватися

25 сен 2017
У Кіцманському районі на диспансерному обліку
перебувають 19916 осіб з гіпертонією —
кожний третій житель району
 

 

Гіпертонія — небезпечна хвороба. Її потрібно лікувати, застосовувати первинну і вторинну профілактику. Лікарі переконують, що краще не допустити захворювання, ніж потім його лікувати.

Мій співрозмовник — головний лікар КУ «Кіцманський ЦПМСД» Мирослав Миколайович ЗАЛІЩУК наводить тривожну статистику: виявляється, на гіпертонію нині хворіє кожен п’ятий житель нашої планети. Тобто кількість таких хворих наближається до 1 мільярда осіб.
— Ця статистика стосується і України?
— Так, у відсотковому відношенні хворих на гіпертонічну хворобу в нас ще більше, ніж, скажімо, в інших країнах Європи. Серцево-судинні захворювання на другому місці за інвалідизацією та смертністю після наслідків ДТП, вони перевищують навіть онкологічну летальність. Недаремно вважається, що серцево-судинні захворювання є епідемією ХХІ століття і якщо за них не взятися, смертність з цієї причини перевищить навіть смертність у ДТП. Тут безпосередня залежність від соціального становища, достатку, стресових ситуацій, способу життя. У Кіцманському районі на диспансерному обліку перебувають 19916 осіб з гіпертонією, що свідчить про те, що майже кожний третій житель нашого району страждає на цю недугу. 
— З якою стадією гіпертонічної хвороби найчастіше звертаються пацієнти до лікарів?
— Стадії різні. Але частіше звертаються ті, кого уже потрібно інтенсивно лікувати. Вже навіть при стабільній гіпертонії АТ буває з показниками 200/100. Я вже не кажу про пацієнтів з ускладненнями, які перебувають буквально на порозі інсультів та інфарктів, або навіть переступили його і потребують спеціалізованого лікування.
— Які показники артеріального тиску вважаються гіпертонією? Чи вони винятково індивідуальні: той самий високий рівень тиску для однієї людини не настільки небезпечний, а для іншої — дуже ризикований?
— Буває по-різному. Але якщо у людини протягом 2-х тижнів тиск вищий, ніж 140/80 — це вважається вже гіпертонічною хворобою. Є три її ступені: І — коли немає враження органів-мішеней (це око — гіпертонічна ангіопатія, серце — гіпертрофія лівого шлуночка). Тобто підвищення тиску відбувається без таких явищ. Він сягає від 140-160 на 80-100. Коли ж ураження є, може з’явитися білок в сечі, тож вже має місце ІІ ступінь. Тиск тоді сягає 180/110, але це умовно, тому що у людини при 160/100 може розвитись інсульт або інфаркт і хвороба автоматично переходить на ІІІ ступінь.
— Таке також буває?
— Трапляється і нерідко. Особливо нині, коли хвороби молодіють. В останні 10-15 років хворі в 42-45 років вже переносять інфаркти та інсульти, тоді як раніше пік серцево-судинних захворюваннь спостерігався в людей віком 50-55 років.
— Чи впливає на розвиток гіпертонії стать людини?
— Жінки більш захищені від гіпертонії, поки триває репродуктивний період, у них не розвивається атеросклероз і навіть гіпертонія буває рідше. Але після виходу з нього шанси жінок на виникнення серцево-судинних хвороб урівнюються з чоловіками.
— Що потрібно робити, щоб не допустити розвитку гіпертонічної хвороби?
— Важливо насамперед виявити захворювання на ранньому етапі. Передусім необхідно брати під контроль тих дітей, батьки яких мали гіпертонічну хворобу. Тобто коли в дівчаток і хлопчиків може бути генетична схильність до патології. Ідеться, по суті, про контроль груп факторів ризику, куди включено осіб із надлишковою вагою, які хворіють на цукровий діабет та інші недуги, що можуть спричинити підвищення тиску. Ці хворі повинні перебувати на диспансерному обліку в сімейного лікаря і пожиттєво бути під його наглядом.
— А що робити людям, якщо трохи підвищений тиск стабільно тримається, скажімо, 2 тижні?
— У такому разі лікар має призначати препарати. Їх є 5 загально прийнятих груп. Приймати їх необхідно постійно, але лише скрупульозно підібрані. Підбираються вони відповідно до можливостей пацієнта і завдяки прийому таких ліків тиск тримається у допустимих межах, це запобігає тяжким ускладненням. Підкреслюю ще раз: якщо у пацієнта стабільно встановилася гіпертонія, він має приймати препарати постійно. Не повинно бути такого, що, скажімо, підвищився тиск — випив таблетку, не підвищився — не випив.
Лікарі призначають навіть невеликі дози ліків. Але, наголошую, препарат треба приймати регулярно. Тільки так можна уникнути серцево-судинних ускладнень. 
— У профілактиці гіпертонічної хвороби, мабуть, багато залежить від самого пацієнта?
— Безумовно. Ставлення людини до своєї хвороби має бути відповідальним. Слід неухильно дотримуватися рекомендації лікарів і слідкувати за своїм раціоном харчування, способом життя.
— Чи потрібно час від часу змінювати препарати, щоб організм не звикав до них?
— Ні, це думка помилкова. Якщо переносимість ліків хворим нормальна, немає побічних ефектів, робити цього не потрібно. Але для цього пацієнт однозначно повинен перебувати під постійним контролем лікаря, мінімум 1 раз на півріччя його відвідувати, а якщо виникають запитання, дискомфорт, то частіше. А коли пацієнти дисципліновані — кардіограма нормальна і стан задовільний.
— На початку Ви говорили про первинну профілактику, зокрема, якість харчування. А що потрібно робити, щоб запобігти виникненню гіпертонічної хвороби, знизити її ризики?
— Найголовніше — здоровий спосіб життя. Треба намагатися харчуватися регулярно і адекватно: робити це не 1-2 рази на добу, а 5-6. Гострі та солоні продукти не виключаються з раціону зовсім, але різко обмежуються. Необхідно висипатися, відводити на сон 7-8 годин. Важливою є фізична активність — щоденні фізичні вправи потрібно зробити нормою життя, приділити їм мінімум 40 хвилин, а то і годину. Хоча б ходити на піші прогулянки. Щоб бути здоровими, необхідно щодня 35-40 хв. ходити без перерви швидким темпом. Якщо, наприклад, хвилин через 20 зупинилися, зробили паузу, починаємо відлік спочатку. Зрозуміло, люди є різні і стан їх здоров’я — різний. Є і з зайвою вагою, є нетреновані. Тому кілька місяців потрібно відвести на те, щоб поступово перейти до необхідного фізичного навантаження.
— Тут можливий самоконтроль? Наприклад, шляхом спостереження за пульсом?
— Безумовно, контроль і пульсу, і тиску має бути обов’язковим. Для здорових людей при фізичному навантаженні пульс повинен бути до 120-130 ударів за хвилину. Це під час піку навантажень. Але до норми ці показники мають повернутися через 10 хвилин. Причому, і збільшувати, і зменшувати навантаження необхідно поступово — у жодному разі не можна зупинятися різко. Спершу переходити на меншу швидкість, потім на швидкий крок, далі — помірний з переходом на повільний, тільки потім зупинятися.
— Гіпертоніки належать до групи ризику інвалідизації?
— Це найбільша група ризику. Адже гіпертонія у два–три рази частіше викликає розвиток ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда. Це всі хворі, які не лікуються, що спричиняє серцеву аритмію з переходом у розряд серцевої недостатності. Тобто високий тиск дуже часто викликає аритмію, а потім гіпертонічну та аритмічну кардіоміопатію. Збільшуються розміри серця, воно не качає нормально кров, розвивається серцева недостатність, що є найчастішою причиною інвалідизації. Таких пацієнтів дуже складно лікувати, інвалідизація встановлюється на все життя. У цій групі є дуже тяжкі хвороби, які потребують пересадки серця або імплантації механічного його аналога, що нині в нашій країні дуже проблематично. Проблема лікування гіпертонічної хвороби вирішується на державному рівні. Зараз працює Урядова програма «Доступні ліки», що дає можливість забезпечити кожного хворого, який стоїть на диспансерному обліку у сімейного лікаря з приводу гіпертонічної хвороби, необхідними лікарськими засобами, які покращать якість життя та зможуть запобігти виникненню ускладнень.
— Дякую за детальне роз’яснення.
Розмову вела 
Ольга КУЛЬКО.


1 594

Схожі новини:

Все про коронавіруси та захворювання, які вони викликають — доцент Буковинського медуніверситету

Все про коронавіруси та захворювання, які вони викликають — доцент Буковинського медуніверситету

Коронавіруси це група вірусів, які здатні викликати захворювання у людей та тварин. На сьогодні відомо більше двадцяти коронавірусів і вони поширені на всіх
Ревматоїдний артрит може призвести до інвалідності

Ревматоїдний артрит може призвести до інвалідності

Ревматоїдний артрит в наш час зустрічається у людей всіх вікових груп. При цій хворобі дуже часто у хворих встановлюються ознаки інвалідності. Такі випадки
Хвороби серцево-судинної системи поширені серед людей похилого віку. Але хворіє і молодь...

Хвороби серцево-судинної системи поширені серед людей похилого віку. Але хворіє і молодь...

Хворобами системи кровообігу страждають близько половини  жителів Кіцманщини  
Магнітні бурі в серпні

Магнітні бурі в серпні

На піку активності Сонце викидає потужні скупчення сонячної речовини, які досягають поверхні нашої планети. Магнітні бурі можуть негативно впливати на
Як на Кіцманщині діє урядова програма «Доступні ліки»

Як на Кіцманщині діє урядова програма «Доступні ліки»

Урядова програма «Доступні ліки» — це програма забезпечення кожного громадянина України, який перебуває на диспансерному обліку у сімейного лікаря, необхідними
«Доступні ліки» — доступні диспансерним хворим

«Доступні ліки» — доступні диспансерним хворим

З 1 квітня в Україні у сфері охорони здоров’я стартувала державна програма "Доступні ліки" для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Гагаріна
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ