Будьте в курсе последних событий, подпишитесь на обновления сайта
Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Підводні камені та переваги програми «Доступні ліки»

14 сен 2017

Про хід реалізації на Кіцманщині Урядової програми «Доступні ліки» йшлося 8 вересня під час наради, яку в.о. голови райдержадміністрації Ю.Косар провів з представниками аптечних установ району, завідувачами амбулаторій, керівниками державних установ за участю головних лікарів КУ «Кіцманський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» М.Заліщука та КУ «Кіцманська центральна районна лікарня» В.Хромюка.

Звертаючись до учасників наради, Юрій Косар наголосив, що ця програма має на меті забезпечити кожного громадянина Кіцманщини життєво необхідними лікарськими засобами, які покращать якість їхнього життя і запобігатимуть виникненню ускладнень та передчасної смертності. Реалізація програми є спільним завданням органів виконавчої влади, закладів охорони здоров’я, аптечних установ, наголосив посадовець.

Підводні камені та переваги програми «Доступні ліки»

 

Головний лікар КУ «Кіцманський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Мирослав Заліщук повідомив:

— З початку дії Урядової програми «Доступні ліки» нею скористалося вже більше 2 тисяч жителів Кіцманщини, які отримали лікарські засоби майже на 400 тис. грн. Уклали договір та беруть участь у програмі вісім аптек району. Однак є населені пункти, де доступність пацієнтів до цієї програми залишається досить низькою. Так на Нижньостанівецькій, Верхньостанівецькій, Борівецькій, Драчинецькій лікарських дільницях відсоток виконання Урядової програми складає менше 30%.

Як пояснив М.Заліщук, однією з причин такої ситуації є те, що аптеки вищеназваних сіл не беруть участь в Урядовій програмі, а, отже, мешканці цієї місцевості не можуть отоварити рецепт, який отримують у сімейного лікаря, або змушені це робити в аптеках інших населених пунктів.

— Станом на 8 вересня поточного року лікарями первинної ланки медицини виписано 10 061 рецепт, відшкодовано вартість 7 251 з них (72% від виписаних) на загальну суму 396 929 грн., що складає 48% від затвердженого ліміту на 5 місяців поточного року. Відповідно до квоти на 9 місяців поточного року, яка складає 1 484 600 грн., показник виконання становить 27%, — поінформував М.Заліщук.

Як бачимо, на практиці програма «Доступні ліки» поки втілюється неідеально, від чого страждають і пацієнти, і лікарі, й провізори.

Власниця однієї з аптек у Кіцмані, фізична особа-підприємець, розповіла про труднощі, з якими доводиться стикатися працівникам аптечних закладів, беручи участь у цій програмі:

— По-перше, люди скаржаться на відсутність у продажу дороговартісних препаратів, але їх просто не постачають заводи-виробники. Як-от розріджувачі крові: дешевший є в реєстрі, дорожчого — немає. Така ж ситуація з їхніми аналогами. Інколи ми змушені визнавати рецепт недійсним, відповідно, люди обурюються, бо витрачали час і сили, щоб отримати рецепт, прийти за ліками…

Відповідно до програми, аптека надає місцевій владі фінансовий звіт та документальне підтвердження продажу лікарських засобів, котрі підлягають відшкодуванню, та отримує повернення коштів з місцевих бюджетів протягом 5 робочих днів після подачі звітності. Та аптекарі пригадують, як раніше бували випадки, коли із відшкодуванням їм коштів держава затягувала, а необхідно було сплатити оренду приміщення, комунальні послуги тощо.

— На нас лягає велика відповідальність, — продовжує власниця аптеки, — і значний обсяг документальної роботи. Нам необхідно утримувати працівника, який буде заповнювати реєстр та передавати його, перевіряти рецепти. Це невиправдано, адже з обігом у місяць на 10 тисяч гривень за програмою «Доступні ліки», я від цієї суми отримаю лише 10%, тобто 1000 гривень доходу. А при мінімальній зарплаті, враховуючи індексацію, виплатити працівнику повинна близько 3300 грн., плюс 22% податків.

Завідуюча Реваківською амбулаторією загальної практики – сімейної медицини Анастасія Дімед зізнається:

— Лікарям теж непросто виконувати умови програми. Потрібно виписати рецепт, заповнити медичну картку, стаціонар… До всього суворі вимоги. За нормативами, в сільській амбулаторії ми мали би прийняти протягом робочого дня 21 людину і 5-х відвідати вдома. На одного пацієнта припадає по 10 хвилин, за цей час потрібно людину опитати, встановити діагноз, підібрати лікування, заповнити карточку, виписати рецепт, що насправді нереально встигнути.

Нагадаю, що Урядова програма «Доступні ліки» почала діяти з 1 квітня 2017 року. Механізм відшкодування (реімбурсації) поширюється на ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми. Одні з лікарських засобів можна отримати безкоштовно, інші — з незначною доплатою. Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта.

На початку дії програми в перелік увійшла 21 діюча речовина. Та, як показала практика, цих ліків для хворих виявилося дуже мало. Тому Міністерство охорони здоров’я збільшило реєстр препаратів, що беруть участь в Урядовій програмі «Доступні ліки».

Як повідомляє МОЗ України, до оновленого реєстру ліків (станом на 26.07.2017 року) увійшло 198 препаратів 43-х виробників, з яких 21 виробник країн ЄС, 17 — України, 4 — Індії, 1 — Ізраїлю. Для порівняння: кількома місяцями раніше у переліку було 157 препаратів. У новому реєстрі ж стало на 33 позиції більше для пацієнтів, які хворіють на серцево-судинні захворювання, 5 — на діабет ІІ типу, 4 — бронхіальну астму в порівнянні з попередніми місяцями.

Цей позитивний момент відзначають і лікарі.

— Коли програму тільки запроваджували, це була суцільна проблема. Зараз, наскільки я спілкуюся з власником аптеки в нашому селі, ситуація трохи покращилась, і переліків ліків за програмою значно розширився, — зазначає завідуюча Реваківською АЗПСМ.

Для того, щоб отримати медикаменти за програмою «Доступні ліки», пацієнту необхідно:

- звернутися до свого сімейного лікаря;

- отримати правильно виписаний рецепт на лікарський засіб;

- обміняти рецепт на ліки безкоштовно або з незначною доплатою в аптеці, що бере участь у програмі «Доступні ліки» і має відповідну позначку.

Якщо в аптеці закінчилися ліки, пацієнт може зачекати, поки вони надійдуть (рецепт дійсний протягом 30 днів з моменту виписки), чи звернутися в іншу аптеку району або обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

Христина МЕЛЬНИЧУК.

Список аптек Кіцманщини, які беруть участь в Урядовій програмі "Доступні ліки", та їх адреси дивіться тут: http://freelife.cv.ua/novini-kcmanschini/7623-apteki-kcmanschini-yak-berut-uchast-v-program-dostupn-lki-ta-yih-adresi.html


Повний перелік препаратів, що включені до програми: perelk-preparatv.pdf [0 b] (cкачиваний: 23)

Схожі новини:

У програмі «Доступні ліки» оновили реєстр препаратів

У програмі «Доступні ліки» оновили реєстр препаратів

1 лютого 2019 року Міністерство охорони здоров'я України затвердило новий перелік препаратів у програмі «Доступні ліки». Відтепер для лікування
На Кіцманщині за участі голови ОДА Олександра Фищука відбулася нарада з питань впровадження медичної реформи на території району

На Кіцманщині за участі голови ОДА Олександра Фищука відбулася нарада з питань впровадження медичної реформи на території району

   Сьогодні в малій залі районної ради відбулася нарада за участі голови Чернівецької облдержадміністрації Олександра Фищука, яка стосувалася питань
Доступними ліками мають бути забезпечені якомога більше жителів району

Доступними ліками мають бути забезпечені якомога більше жителів району

Минулого вівторка при першому заступнику голови Кіцманської РДА Юрію Косару спільно з адміністрацією КУ «Кіцманський районний ЦПМСД», завідувачами АЗПСМ та
Аптеки Кіцманщини, які беруть участь в програмі

Аптеки Кіцманщини, які беруть участь в програмі "Доступні ліки", та їх адреси

  Публікуємо список аптек у Кіцманському районі, які беруть участь в Урядовій програмі «Доступні ліки», та їх адреси
Як на Кіцманщині діє урядова програма «Доступні ліки»

Як на Кіцманщині діє урядова програма «Доступні ліки»

Урядова програма «Доступні ліки» — це програма забезпечення кожного громадянина України, який перебуває на диспансерному обліку у сімейного лікаря, необхідними
«Доступні ліки» — доступні диспансерним хворим

«Доступні ліки» — доступні диспансерним хворим

З 1 квітня в Україні у сфері охорони здоров’я стартувала державна програма "Доступні ліки" для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Гагаріна
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ