Будьте в курсе последних событий, подпишитесь на обновления сайта
Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Пошиття вінка на Буковині побачить уся Україна: «Фольк-мюзік» знімали в Южинці

28 авг 2017
Звістка про те, що знімальна група Першого національного телеканалу проводитиме зйомки пошиття вінка в родині Чепілів, швидко облетіла село Южинець. І южинчани з нетерпінням чекали високоповажних гостей — журналістів і операторів «народної передачі» «Фольк-мюзік» та її ведучу, народну артистку України Оксану Пекун. Біля сільського Будинку культури знімальну групу зустрічали за давнім українським звичаєм запашним короваєм. Щиро вітали гостей з Києва  учасники фольклорного колективу «Южинецькі молодички» з керівником Ганною Зварич та зразкового дитячого колективу «Калинове намисто», які неодноразово брали участь у зйомках програми «Фольк-мюзік» на Першому національному. Зокрема, у 2008 році «Южинецькі молодички» виконували  народну пісню «Буковино, ти зелена, ляно», у 2010-му  — «Куделиця». А у новорічні дні 2012 вінчували і колядували на всю Україну діти-учасники колективу  «Калинове намисто». Через рік «Фольк-мюзік» запросив щедрувати і колядувати «Южинецьких молодичок», які відкривали святкову передачу. У березні 2017 р.  в популярній програмі прозвучала рекрутська пісня  «Виряджала мати сина». І ця пісня ввійшла в число переможців, а в листопаді «Южинецькі молодички» запрошуються для нагородження в Київ. 

Пошиття вінка на Буковині  побачить уся Україна: «Фольк-мюзік» знімали в Южинці

 

Оксана Пекун — ведуча популярної телепередачі, яка відроджує український музичний етнос, автентичні мелодії та народні пісні різних регіонів України, зізналася, що  з великим задоволенням  приїжджає в Южинець і до глибини душі схвильована та рада такій щирій і теплій зустрічі на буковинській землі.
 

Пошиття вінка на Буковині  побачить уся Україна: «Фольк-мюзік» знімали в Южинці

 Гоноровим весільним маршем зустрічали знімальну групу  з Києва на подвір’ї молодої  і одразу розпочалися  зйомки.  Дещо хвилювалася пані молода, її батьки, та  найбільше — вінчальні батьки Люба і Руслан, бо саме у них найвідповідальніша місія. Поки матка шила віночок, мені вдалося поспілкуватися з Оксаною Пекун.

— Буковина — один з найколоритніших регіонів України, де дійсно збереглися народні традиції, — сказала вона. — Про Южинець вже не раз чули в нашій передачі, тому що «Южинецькі молодички» були одні з перших, хто поїхав на програму «Фольк–мюзік». І якщо наше перше відрядження було в Київську область, то  друге  — в Чернівецьку. Ми всі ці роки ми підтримуємо дуже тісні зв’язки, адже ці красиві, чарівні, талановиті «Южинецькі молодички» вразили нас своїм дивовижним  співом, своїми емоціями, надзвичайно красивими народними піснями. Коли  вперше почула у їхньому виконанні пісню «Буковино, ти зелена, ляно», я була заворожена. Ця пісня унікальна, не тільки історична, а й мелодійна, неповторна, яку в сучасній обробці переспівала ваша землячка народна артистка України  Катерина Бужинська. Тому, дізнавшись, що виходить заміж учасниця дитячого зразкового колективу «Калинове намисто» Алінка Чепіль, дідусь з бабусею якої співають у колективі «Южинецькі молодички», я одразу відгукнулася на запрошення пані Ганни Зварич: зняти пошиття весільного вінка в Южинці. Дуже хотілося показати усій Україні, який це гарний обряд, що передує весіллю, коли в українському строї збирається вся родина, сусіди, молода з дружечками. На столі святі образи, вишиті рушники  і під надзвичайно мелодійні тужливі співи вінчальна матка шиє і злотить на щастя, на долю, на довгий вік барвінковий віночок молодої. І вона отримує благословення своїх батьків, яким тричі  вклоняється і сердечно дякує. Ці традиції нас духовно збагачують.  Хочемо, щоб кожна  українська наречена прагнула  не тільки вискочити заміж і поїхати десь на заморські курорти чи потусуватися, подивитися стриптиз у нічному клубі, а й так сиділа і поплакала разом з мамочкою, щоб духовність залишалася в наших серцях .
— Вашу передачу заслужено називають «народною», бо дивляться її тисячі українців, — підтримую розмову. — Ви не просто пропагуєте українську народну пісню, ви даєте їй нове життя в сучасній інтерпретації популярних співаків. 
— У вересні виповнюється десять років, як  на телепросторі України, а саме на Першому, з’явилася музична програма для всіх поколінь "Фольк-music", — охоче розповідає Оксана Пекун. — Це авторська програма, керівником проекту є Володимир Коваленко. Ми прагнемо  не тільки відродити українську народну пісню, неповторний мелос українського народу, а й популяризувати автентичну музику насамперед серед молоді. У «Фольк-мюзік» закладена триєдина мета: виконання автентичної пісні самодіяльним колективом, інтерпретація цієї ж пісні популярним професійним співаком, а також ми розповідаємо, як живуть, працюють, відпочивають люди, які виконують ці пісні. За десять років виступило дуже багато колективів України, але роботи  ще не на одне десятиліття, і дуже важливо, щоб ці бабусі, які знають так багато народних пісень, жили ще дуже довго і ми змогли в них перейняти ці безцінні пісенні скарби. Наша програма "Фольк-music" була номінована на "Кращу музичну програму України" Національної премії України "Телетріумф" та визнана однією з кращих програм. Також ми брали участь у The Eurovision Creative Forum-2014 Креативний форум Євробачення-2014, який відбувся у Берліні. Так що нас визнали в Європі.
— Пані Оксано, ви і співачка, народна артистка України. Сьогодні вже зроблено перші кроки влади для збільшення квот для української музики у теле- і радіоефірі. Наскільки сьогодні є достатньо високоякісного українського музичного продукту, щоб замінити російське?
— Ми маємо багато якісної української музики, але немає серед власників найбільших українських каналів тих, хто любить, цінує українське. І це велика проблема. Коли ти приходиш з українським твором, хорошим якісним продуктом, і тобі кажуть, що це не формат, це означає, що люди  знову хочуть грошей. Боляче на цю тему говорити, бо це безодня, що поглинає всіх. Я просто завжди кажу: любіть Україну, так як любите себе, і тоді ми піднімемося як країна. Це неправда, що ми не маємо чим замінити російське. У нас є дуже багато талановитих українських виконавців, і ми шукаємо їх, і наша програма — плацдарм для їхнього злету. У наших програмах ми не використовуємо жодної російської пісні. 
— У нас на Кіцманщині вісімнадцять самодія-льних колективів, що мають звання народний, чи не хотіли б ви познайомитися з ними?
— «Южинецькі молодички» — це наші друзі, які дорогою душею влилися нам у серця, але з великим задоволенням готові співпрацювати з іншими аматорами. Ми були в Шипинцях, теж відзняли гарний матеріал про тамтешній прекрасний колектив, який виступив у нашій програмі. Власне, ми побували практично в усіх районах Буковини. Звичайно, шукаємо  цікаві, талановиті самодіяльні колективи по всій Україні, але добре було би спочатку від  колективу отримати пропозиції. В кінці програми ми пишемо титри, емейл, хто хоче — нехай відгукнеться. І ще раз повторю: мета нашого проекту — відродити українську народну пісню і популяризувати насамперед серед молоді.
…У мене ще було кілька запитань, але обряд пошиття вінка завершувався і вінчальна матка вже злотила віночок, а у виконанні «Южинецьких молодичок» звучало: «Ой упала зірка з неба, аж тепер нам тата треба, ще й мамочки, і усьої родиночки» і пані молода, така юна, красива в сімнадцять літ, стала навколішки і просила, щоб благословили перший, другий і третій раз, і всі дружно тричі: «Най Бог благословить».
Сльозяться очі не тільки у рідних…  Скільки краси і щемності, надій і сподівань у цьому весільному обряді, що передається на Буковині від покоління до покоління. Музиканти перехоплюють ініціативу і в дружному колі, з подушкою, на якій сиділа молода, всі танцюють. А київські гості тільки встигають фіксувати ці незабутні моменти.  Журналістів і операторів «народної передачі» «Фольк-мюзік» та її ведучу народну артистку України Оксану Пекун щиро приймали і за святковими столами, а наступного дня проводжали буковинськими піснями і, звичайно ж, «Буковино, ти зелена, ляно». 
Коли ж буде передача? Восени, у програмі «Осінь весільна на «Фольк-мюзік». Будемо стежити…
Галина Скулеба.

Пошиття вінка на Буковині  побачить уся Україна: «Фольк-мюзік» знімали в Южинці

 5 823

Схожі новини:

Відбулося обласне мистецьке свято «Христос Воскрес! Воскресне Україна!»

Відбулося обласне мистецьке свято «Христос Воскрес! Воскресне Україна!»

30 квітня в Чернівецькому обласному музеї народної архітектури та побуту відбулося обласне мистецьке свято «Христос Воскрес! Воскресне Україна!». Це яскраве

"Южинецькі молодички" з Кіцманщини взяли участь в "Буковинських зустрічах" в Угорщині

 В місті Боньгад відбулась угорська частина 29–го Міжнародного фольклорного фестивалю «Буковинські зустрічі”, який воістину став одним з найбільших
В Южинці представники ОДА  радили об’єднуватися в ОТГ

В Южинці представники ОДА радили об’єднуватися в ОТГ

15 лютого заступник голови облдержадміністрації Василь Гостюк, заступник директора Департаменту регіонального розвитку Христина Марчук у с. Южинець
Колядують

Колядують "Южинецькі молодички" з кіцманськими волонтерами

У святкові різвяні дня скрізь лунають віншування, гарні побажання та, звичайно, традиційні українські колядки. 9 січня волонтери Кіцманського волонтерського
«Южинецькі молодички»  колядуватимуть для всієї України

«Южинецькі молодички» колядуватимуть для всієї України

Цікавим, насиченим, багатим на виступи і знакові події був 2017 рік для учасників народного аматорського фольклорного етнографічного колективу «Южинецькі
Керівнику

Керівнику "Южинецьких молодичок" Ганні Зварич присвоєно звання "Заслужений працівник культури"

8 листопада УКАЗОМ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №355/2017 "Про відзначення державними нагородами України з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Гагаріна
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ