Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Пошиття вінка на Буковині побачить уся Україна: «Фольк-мюзік» знімали в Южинці

28 авг 2017
Звістка про те, що знімальна група Першого національного телеканалу проводитиме зйомки пошиття вінка в родині Чепілів, швидко облетіла село Южинець. І южинчани з нетерпінням чекали високоповажних гостей — журналістів і операторів «народної передачі» «Фольк-мюзік» та її ведучу, народну артистку України Оксану Пекун. Біля сільського Будинку культури знімальну групу зустрічали за давнім українським звичаєм запашним короваєм. Щиро вітали гостей з Києва  учасники фольклорного колективу «Южинецькі молодички» з керівником Ганною Зварич та зразкового дитячого колективу «Калинове намисто», які неодноразово брали участь у зйомках програми «Фольк-мюзік» на Першому національному. Зокрема, у 2008 році «Южинецькі молодички» виконували  народну пісню «Буковино, ти зелена, ляно», у 2010-му  — «Куделиця». А у новорічні дні 2012 вінчували і колядували на всю Україну діти-учасники колективу  «Калинове намисто». Через рік «Фольк-мюзік» запросив щедрувати і колядувати «Южинецьких молодичок», які відкривали святкову передачу. У березні 2017 р.  в популярній програмі прозвучала рекрутська пісня  «Виряджала мати сина». І ця пісня ввійшла в число переможців, а в листопаді «Южинецькі молодички» запрошуються для нагородження в Київ. 

Пошиття вінка на Буковині  побачить уся Україна: «Фольк-мюзік» знімали в Южинці

 

Оксана Пекун — ведуча популярної телепередачі, яка відроджує український музичний етнос, автентичні мелодії та народні пісні різних регіонів України, зізналася, що  з великим задоволенням  приїжджає в Южинець і до глибини душі схвильована та рада такій щирій і теплій зустрічі на буковинській землі.
 

Пошиття вінка на Буковині  побачить уся Україна: «Фольк-мюзік» знімали в Южинці

 Гоноровим весільним маршем зустрічали знімальну групу  з Києва на подвір’ї молодої  і одразу розпочалися  зйомки.  Дещо хвилювалася пані молода, її батьки, та  найбільше — вінчальні батьки Люба і Руслан, бо саме у них найвідповідальніша місія. Поки матка шила віночок, мені вдалося поспілкуватися з Оксаною Пекун.

— Буковина — один з найколоритніших регіонів України, де дійсно збереглися народні традиції, — сказала вона. — Про Южинець вже не раз чули в нашій передачі, тому що «Южинецькі молодички» були одні з перших, хто поїхав на програму «Фольк–мюзік». І якщо наше перше відрядження було в Київську область, то  друге  — в Чернівецьку. Ми всі ці роки ми підтримуємо дуже тісні зв’язки, адже ці красиві, чарівні, талановиті «Южинецькі молодички» вразили нас своїм дивовижним  співом, своїми емоціями, надзвичайно красивими народними піснями. Коли  вперше почула у їхньому виконанні пісню «Буковино, ти зелена, ляно», я була заворожена. Ця пісня унікальна, не тільки історична, а й мелодійна, неповторна, яку в сучасній обробці переспівала ваша землячка народна артистка України  Катерина Бужинська. Тому, дізнавшись, що виходить заміж учасниця дитячого зразкового колективу «Калинове намисто» Алінка Чепіль, дідусь з бабусею якої співають у колективі «Южинецькі молодички», я одразу відгукнулася на запрошення пані Ганни Зварич: зняти пошиття весільного вінка в Южинці. Дуже хотілося показати усій Україні, який це гарний обряд, що передує весіллю, коли в українському строї збирається вся родина, сусіди, молода з дружечками. На столі святі образи, вишиті рушники  і під надзвичайно мелодійні тужливі співи вінчальна матка шиє і злотить на щастя, на долю, на довгий вік барвінковий віночок молодої. І вона отримує благословення своїх батьків, яким тричі  вклоняється і сердечно дякує. Ці традиції нас духовно збагачують.  Хочемо, щоб кожна  українська наречена прагнула  не тільки вискочити заміж і поїхати десь на заморські курорти чи потусуватися, подивитися стриптиз у нічному клубі, а й так сиділа і поплакала разом з мамочкою, щоб духовність залишалася в наших серцях .
— Вашу передачу заслужено називають «народною», бо дивляться її тисячі українців, — підтримую розмову. — Ви не просто пропагуєте українську народну пісню, ви даєте їй нове життя в сучасній інтерпретації популярних співаків. 
— У вересні виповнюється десять років, як  на телепросторі України, а саме на Першому, з’явилася музична програма для всіх поколінь "Фольк-music", — охоче розповідає Оксана Пекун. — Це авторська програма, керівником проекту є Володимир Коваленко. Ми прагнемо  не тільки відродити українську народну пісню, неповторний мелос українського народу, а й популяризувати автентичну музику насамперед серед молоді. У «Фольк-мюзік» закладена триєдина мета: виконання автентичної пісні самодіяльним колективом, інтерпретація цієї ж пісні популярним професійним співаком, а також ми розповідаємо, як живуть, працюють, відпочивають люди, які виконують ці пісні. За десять років виступило дуже багато колективів України, але роботи  ще не на одне десятиліття, і дуже важливо, щоб ці бабусі, які знають так багато народних пісень, жили ще дуже довго і ми змогли в них перейняти ці безцінні пісенні скарби. Наша програма "Фольк-music" була номінована на "Кращу музичну програму України" Національної премії України "Телетріумф" та визнана однією з кращих програм. Також ми брали участь у The Eurovision Creative Forum-2014 Креативний форум Євробачення-2014, який відбувся у Берліні. Так що нас визнали в Європі.
— Пані Оксано, ви і співачка, народна артистка України. Сьогодні вже зроблено перші кроки влади для збільшення квот для української музики у теле- і радіоефірі. Наскільки сьогодні є достатньо високоякісного українського музичного продукту, щоб замінити російське?
— Ми маємо багато якісної української музики, але немає серед власників найбільших українських каналів тих, хто любить, цінує українське. І це велика проблема. Коли ти приходиш з українським твором, хорошим якісним продуктом, і тобі кажуть, що це не формат, це означає, що люди  знову хочуть грошей. Боляче на цю тему говорити, бо це безодня, що поглинає всіх. Я просто завжди кажу: любіть Україну, так як любите себе, і тоді ми піднімемося як країна. Це неправда, що ми не маємо чим замінити російське. У нас є дуже багато талановитих українських виконавців, і ми шукаємо їх, і наша програма — плацдарм для їхнього злету. У наших програмах ми не використовуємо жодної російської пісні. 
— У нас на Кіцманщині вісімнадцять самодія-льних колективів, що мають звання народний, чи не хотіли б ви познайомитися з ними?
— «Южинецькі молодички» — це наші друзі, які дорогою душею влилися нам у серця, але з великим задоволенням готові співпрацювати з іншими аматорами. Ми були в Шипинцях, теж відзняли гарний матеріал про тамтешній прекрасний колектив, який виступив у нашій програмі. Власне, ми побували практично в усіх районах Буковини. Звичайно, шукаємо  цікаві, талановиті самодіяльні колективи по всій Україні, але добре було би спочатку від  колективу отримати пропозиції. В кінці програми ми пишемо титри, емейл, хто хоче — нехай відгукнеться. І ще раз повторю: мета нашого проекту — відродити українську народну пісню і популяризувати насамперед серед молоді.
…У мене ще було кілька запитань, але обряд пошиття вінка завершувався і вінчальна матка вже злотила віночок, а у виконанні «Южинецьких молодичок» звучало: «Ой упала зірка з неба, аж тепер нам тата треба, ще й мамочки, і усьої родиночки» і пані молода, така юна, красива в сімнадцять літ, стала навколішки і просила, щоб благословили перший, другий і третій раз, і всі дружно тричі: «Най Бог благословить».
Сльозяться очі не тільки у рідних…  Скільки краси і щемності, надій і сподівань у цьому весільному обряді, що передається на Буковині від покоління до покоління. Музиканти перехоплюють ініціативу і в дружному колі, з подушкою, на якій сиділа молода, всі танцюють. А київські гості тільки встигають фіксувати ці незабутні моменти.  Журналістів і операторів «народної передачі» «Фольк-мюзік» та її ведучу народну артистку України Оксану Пекун щиро приймали і за святковими столами, а наступного дня проводжали буковинськими піснями і, звичайно ж, «Буковино, ти зелена, ляно». 
Коли ж буде передача? Восени, у програмі «Осінь весільна на «Фольк-мюзік». Будемо стежити…
Галина Скулеба.

Пошиття вінка на Буковині  побачить уся Україна: «Фольк-мюзік» знімали в Южинці

 3 771

Схожі новини:

Кавуни вирощують і на Кіцманщині

Кавуни вирощують і на Кіцманщині

Небувалий і незвичний для нашого географічного розміщення урожай виростила сім’я лікарів з Кіцманя.  Понад 200 кавунів вдалося зібрати Ганні та Ярославу
В Южинці відбувся вечір пам’яті подій на  Майдані і вшанування учасників АТО

В Южинці відбувся вечір пам’яті подій на Майдані і вшанування учасників АТО

17 лютого в селі Южинець відбувся урочистий і щемкий вечір пам’яті подій на Майдані та вшанування нинішніх захисників України — учасників АТО.  Сільський
Поки армію підтримує народ — вона непереможна

Поки армію підтримує народ — вона непереможна

З ініціативи голови Кіцманського волонтерського центру Ганни Юрбаш, з участю народного аматорського колективу «Южинецькі молодички» напередодні відзначення Дня
Надійка буде жити! На благодійному концерті збирали кошти на лікування хворої дитини

Надійка буде жити! На благодійному концерті збирали кошти на лікування хворої дитини

Наслідуючи добрі вчинки Святого Миколая, його турботу про діточок, юні талановиті кіцманчани, учасники народних аматорських колективів району і воістину
Телеканал “ЕТНО” про нашу культуру, звичаї і традиції створила компанія з Кіцманщини

Телеканал “ЕТНО” про нашу культуру, звичаї і традиції створила компанія з Кіцманщини

Для кожної нації особливо важливою є самоідентифікація в світовому культурному просторі. А наш колоритний край — це колиска народної пісні, земля, що зродила
Живі традиції

Живі традиції

Кіцманчани взяли участь у фольклорно-етнографічному святі "Осінь весільна" 23 жовтня у Чернівецькому музеї просто неба вже вдруге відбулося

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Гагаріна
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ