Будьте в курсе последних событий, подпишитесь на обновления сайта
Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Об’єднані територіальні громади мають бути передусім економічно спроможні

04 июн 2017

Щоб Кіцманщина залишилась монолітною і самодостатньою, варто створити одну велику ОТГ  

Про це йшлося 31 травня під час зустрічі з керівниками місцевих громад Кіцманщини, яку провели голова облдержадміністрації Олександр Фищук, народний депутат Іван Рибак та голова райдержадміністрації Іван Друцул.

Об’єднані територіальні громади мають бути передусім економічно спроможні

 

Під час відвертої розмови йшлося про те, що добровільне об’єднання громад не буде довготривалим, незабаром на державному рівні буде прийматися рішення про те, як об’єднувати ті громади, які не скористалися своїм правом добровільно об’єднатись. Основним принципом буде економічна спроможність та наявність інфраструктури.

Об’єднані територіальні громади мають бути передусім економічно спроможні

Реформа не має бути шаблонною для всіх областей і всіх районів. Але для Кіцманського, Заставнівського, Кельменецького, Герцаївського районів Чернівецької області найлегше, економічно доцільно створити одну громаду з району. Адже є готова інфраструктура для всіх служб, сполучення, історичні зв’язки. Крім того, у місцевих громад різний фінансовий стан, і все це балансується на рівні району. Якщо самодостатні громади об’єднаються самі, то що робити біднішим? Адже скрізь потрібно утримувати школи, дитсадки, медичні і культурні заклади…
Олександр Фищук нагадав, що при реформуванні сільського господарства на Кіцманщині по-іншому підійшли до реформи, зберегли, де це було можливо, крупні підприємства, і це дало позитивний результат, адже наш район займає провідні позиції в цій галузі.
Аналіз результатів діяльності ОТГ, які були першими створені на Буковині, показує, що крупні громади з потужним потенціалом живуть краще після об’єднання, а коли ОТГ створюють з 2-3 невеличких сіл, грошей на утримання закладів не вистачає, починаються проблеми і конфлікти.
Очільник виконавчої влади краю вважає, що ламати налагоджену систему інфраструктури Кіцманщини не лише дуже важко, а загалом ще й недоцільно. «Ми по-різному розглядали можливі варіанти об'єднання на Кіцманщині, але впевнений, що перш за все, потрібно зважати на подальшу спроможність громади та фінансовий ресурс, який їй виділятиметься», — наголосив Олександр Фищук.
Голова обласної державної адміністрації зазначив, що представники виконавчої та представницької гілок влади повинні проводити інформаційно-роз'яснювальну роботу з усіма жителями району, щоб донести інформацію про переваги створення ОТГ з центром у Кіцмані, яка б охоплювала весь район.
Народний депутат Іван Рибак цього разу підтримав думку Олександра Фищука, сказавши, що економічна спроможність крупної громади в межах району — це збереження усього матеріального забезпечення, інфраструктури, бази приміщень, а також історичних та культурних зв’язків, без витрачання фінансових ресурсів для будівництва нових адмінприміщень. Адже наступні реформи передбачають укрупнення і районів, ці зміни неодноразово обговорювалися ще в 2014 році. Якщо поділити Кіцманщину на кілька громад, всі не зможуть бути самодостатніми. Зберегти Кіцманщину монолітною і успішною можна лише створивши Кіцманську ОТГ з цілого району.
За розрахунками спеціалістів ОДА, які розробляють перспективні плани створення ОТГ, на Кіцманщині може бути або одна, або дві самодостатні громади: Кіцманська (центр і північ району) і громада з припрутських та запрутських населених пунктів.
Ставчанський сільський голова Іван Тодорович висловився так: «Ще на початку обговорення реформи від нас, сільських голів, йшла пропозиція робити з одного району одну громаду. Тоді цю пропозицію не підтримали. А, можливо, потрібно було замість створення ОТГ просто скоротити апарат сільрад, більше послуг надавати в райцентрі і не розбурхувати людей об’єднаннями-роз’єднаннями».
Голова райдержадміністрації Іван Друцул підтвердив, що обговорення створення ОТГ розпочалося в 2015 році зі спільної тези, що доцільно створювати одну громаду. Але чим більше було обговорень, дискусій, тим на більше ОТГ хотіли поділити Кіцманщину. Поки що не пізно прийняти державницьку позицію і створити потужну Кіцманську ОТГ. Не можна об’єднати окремо багатих, окремо бідних. Ось, наприклад, Кліводин вирішив залишитися самим. Яка перспектива? Голова РДА запропонував відновити робочу групу з децентралізації і продовжити обговорення ситуації та знайти компромісне рішення, адже часу залишилося мало.
Корній Прокопець, драчинський сільський голова, підтримав ідею однієї громади з району, адже в державі завжди регулюється фінансування між багатими і біднішими регіонами. Тож спроможні села, які вважають, що їм не варто об’єднуватися з бідними, все одно через різні податки будуть віддавати частину коштів на їх фінансування, незалежно, чи будуть в одній громаді, чи в різних.
Хлівищенський сільський голова Роман Руснак зауважив, що якою буде громада, бідною чи багатою, передусім визначається податковим кодексом, який регулює, які податки йдуть у місцевий бюджет, а які – в державний. «Путін помилився, що напав на Україну – йому треба було дати грошей на реформи, і через кілька років держава сама б розвалилася», — пожартував Р.Руснак.
Міський голова Кіцманя Сергій Булега нагадав, що він пропонував з самого початку створити одну Кіцманську громаду, і наводив ті ж аргументи, чому не варто ділити спільне майно територіальних громад району. Але Кіцманська міська рада тепер на етапі об’єднання з двома селами — Суховерховом і Давидівцями, хоч мер на громадських слуханнях запропонував надіслати запрошення усім громадам району, що і було зроблено. Проте позитивні відповіді прийшли лише від двох сільрад, а близько половини проігнорували запрошення і взагалі не відповіли. «Я передбачав, що дроблення невигідне і складне, і якщо не добровільно, то примусово буде створено одну-дві великих громади, — сказав Сергій Булега. — Але ми вже на другому етапі об’єднання з двома селами і що нам тепер робити? Нашу громаду у форматі трьох можуть не затвердити в області, якщо в перспективному плані буде один район – одна громада. Чи інші бажаючі просто зможуть доєднатися до Кіцманської ОТГ пізніше?».
«Проблема наших реформ — вони не комплексні, — зауважив заступник голови районної ради Іван Гулей, — окремо створюються освітні округи, окремо — медичні, і в результаті люди при створенні ОТГ не знають, які заклади в них закриють, а які залишать. Навіщо кожній громаді Центр надання адміністративних послуг? У нас є один ЦНАП у районі, і його цілком вистачає, великого напливу людей немає. За Союзу було 14 сільрад. Поновлення цього адмінустрою могло б бути першим етапом адмінреформи».
Мамаївський сільський голова Сергій Угринчук сказав: «Значна частина нашої громади категорично виступає проти об’єднання з Чернівцями чи Кіцманем, ми прийняли рішення і запросили суміжні села. Отримали позитивні відповіді від Білої і Лужан. Наша громада вкладає значні кошти в ремонт соціальних об’єктів, інфраструктуру. Ми не хочемо ділити села на бідні і багаті, але поки що об’єднання передбачається добровільне. Тож насамперед маємо враховувати думку наших жителів».
Берегометський сільський голова Григорій Храпко вважає, що краще законодавчо передати податки, землі за межами населених пунктів, які передбачені для ОТГ, існуючим сільрадам, і цього буде достатньо для покращення життя людей. Кіцманський район — дотаційний, а від об’єднання він не стане заможнішим, і реформа цього не змінить.
Голова ОДА зауважив, що в умовах війни і кризи держава все одно фінансує ремонти шкіл, дитсадків, медичних закладів, доріг не менше, ніж у попередні роки.
На нараді вирішили відновити засідання робочої групи з питань децентралізації та створення ОТГ і спільно радитись, як об’єднуватися, поки ще є можливість вирішувати і вибирати, адже добровільне об’єднання рано чи пізно може стати примусовим, як це відбувалося при подібних реформах в інших європейських країнах.
Ольга КУЛЬКО.

2 080

Схожі новини:

Об’єднані громади Кіцманщини отримають понад шість мільйонів інфраструктурної субвенції

Об’єднані громади Кіцманщини отримають понад шість мільйонів інфраструктурної субвенції

Урядом затверджено розподіл інфраструктурної субвенції для ОТГ на 2019 рік. Стали відомі суми для об’єднаних територіальних громад Кіцманського району.  
В Кіцманській міській раді під час круглого столу говорили про впровадження інструментів демократії

В Кіцманській міській раді під час круглого столу говорили про впровадження інструментів демократії

            16 серпня  в залі засідань Кіцманської міської об’єднаної територіальної громади відбулося засідання
Брусницькі депутати запрошують в ОТГ

Брусницькі депутати запрошують в ОТГ

 Децентралізація на Кіцманщині продовжується і, вочевидь, найближчим часом має з’явитись і Брусницька об’єднана територіальна громада. Таке історичне
Вибори 29 жовтня: кандидати від

Вибори 29 жовтня: кандидати від "Свободи" в Кіцманську міську раду

Звернення Петра ЧУПРИНИ від кандидатів-свободівців 29 жовтня 2017 року відбудуться перші вибори міського голови та депутатів Кіцманської міської ради
Створення Кіцманської об’єднаної територіальної громади на фінішній прямій

Створення Кіцманської об’єднаної територіальної громади на фінішній прямій

Близько 9 місяців тому розпочався процес створення Кіцманської об’єднаної територіальної громади. А днями сімнадцята позачергова сесія Кіцманської міської ради
У Кіцманському районі триває процес створення ОТГ

У Кіцманському районі триває процес створення ОТГ

  На Кіцманщині ще немає створеної жодної об’єднаної територіальної громади, але цього року активізувався цей процес і на шляху до створення зараз

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Гагаріна
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ