Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Щороку імунізація попереджає від 2 до 3 мільйонів смертей

26 апр 2017

До українського тижня імунізації

З 24 до 30 квітня цього року в Україні, як і в усьому світі, традиційно проводиться Всесвітній тиждень імунізації. Головна мета — інформувати населення про вакцинацію як найбільш ефективний інструмент захисту від інфекційних хвороб та важливу умову збереження національної безпеки країни.

Щороку імунізація попереджає від 2 до 3 мільйонів смертей

 

Імунізація визнана одним з найуспішніших та економічно ефективних заходів у подоланні інфекційних хвороб системи охорони здоров'я з усіх нині існуючих. Інфекційні хвороби залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. За даними ВООЗ, близько 30% летальних випадків у дорослих зумовлені інфекційними хворобами та їхніми наслідками, у дітей цей показник становить понад 60%. Щорічно імунізація попереджає від 2 до 3 мільйонів смертей і сьогодні дозволяє забезпечити захист дітей не тільки від захворювань, вакцини від яких існують вже багато років (дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт), а й від пневмонії та ротавірусної діареї, на долю яких припадає більшість випадків дитячої смертності у віці до 5 років. Крім того, завдяки розробці інноваційних та комбінованих вакцин, у наш час можна захистити підлітків та дорослих від таких захворювань, як грип, менінгіт і рак печінки та шийки матки.

Завдяки щепленням у всьому світі ліквідовано натуральну віспу, суттєво знизилися захворюваність на кір, краснуху, дифтерію, правець, кашлюк, епідемічний паротит, гострий вірусний гепатит В. Проте,щорічно від інфекційних захворювань помирає 15 млн. жителів планети, більшість з яких можна було б урятувати завдяки вчасно проведеним щепленням.

Не повністю імунізовані діти мають не тільки високий ризик захворіти самі, але також збільшують ризик для оточуючих, розповсюджуючи хвороби далі. Більшість дітей в Україні не імунізовані через відсутність вакцин або у зв’язку із відмовою батьків від щеплення. У деяких громадах, де доступ до вакцинації не є проблемою, батьки іноді самі вирішують не робити щеплення своїм дітям через необґрунтовані страхи та слабке розуміння життєвої важливості імунізації задля благополуччя своїх дітей.

В Україні ж останнім часом у цій сфері склалася вкрай несприятлива ситуація. Охоплення вакцинацією дітей щорічно знижується і сьогодні практично на третину нижче показників, рекомендованих Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ). Якщо ще 5 років тому рівень планової вакцинації дитячого населення в Україні становив 95% і більше, то в 2016 році проти поліомієліту щеплено всього 60,8% дітей, проти дифтерії, коклюшу та правця — 21%, проти кору та паротиту та краснухи — 45,5%, проти туберкульозу — 72,3%. В результаті зростає захворюваність інфекціями, на боротьбу з якими держава щорічно витрачає сотні мільйонів гривень.

У дітей віком від 0 до 17 років в Україні інфекційні хвороби займають 7 місце, а серед вперше зареєстрованих в житті хвороб — 3 місце після захворювань органів дихання та хвороб шкіри.

За даними дослідницьких центрів МОЗ України щороку від інфекцій в Україні помирає 300-350 дітей, з яких 130-200 малюків віком до 1 року. Більшість цих дітей можна було б врятувати завдяки вчасно проведеній вакцинації.

Після введення HIB-вакцинації знизилися показники смертності дітей від гнійного менінгіту в 2 рази і від пневмоній — в 1,5 разу, однак захворюваність залишається доволі високою. З літератури відомо, що 15% гнійних менінгітів та 60% пневмоній викликається пневмококом, вакцина від якого зареєстрована в Україні .

У Європейських країнах захворюваність на вірусний «гепатит В» в 10-15 разів нижче, ніж в Україні. Згідно із рекомендаціями ВООЗ, стратегія захисту проти окремих інфекцій, зокрема й гепатиту В, передбачає проведення обов’язкової імунізації дітей ще на першому році життя. До 2011 року більшість країн світу, а саме 171 країна, включили вакцинацію проти гепатиту В до Національних календарів щеплення. Відомо, що в 10% вірусний гепатит В переходить в хронічний, але у дітей до 1 року — в 70%-90% випадків. Хронічний вірусний гепатит В у 350 разів підвищує ризик життєво небезпечних уражень печінки (цироз та рак) через 10-15 років. Усім цим хворобам можна запобігти саме завдяки вакцинації. Тож антивакцинальні настрої в суспільстві, що впливають на рівень охоплення, є надзвичайно небезпечними.

Беззаперечним фактором успішності подолання інфекційних недуг є передусім небайдужість батьків до здоров’я їхніх дітей та розуміння важливості вакцинації . Адже лише вчасне проходження імунізації, звернення до фахового лікаря, дбайливе та уважне ставлення до самопочуття дитини гарантує її право на здорове життя.

Марія ШЕВЧУК,

заступник головного лікаря

з питань охорони материнства та дитинства

КУ «Кіцманська ЦРЛ».


2 539

Схожі новини:

Про права і обов’язки донора

Про права і обов’язки донора

 Донорство крові та її компонентів — добровільний акт волевиявлення людини, що полягає у даванні крові або її компонентів для подальшого безпосереднього

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Шевченка
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ