Будьте в курсе последних событий, подпишитесь на обновления сайта
Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Василь Курилик: «Я довго шукав свого коріння…»

07 апр 2017

Відлітали у вирій журавлі…
Безмірна туга і печаль розносилися світом від того журавлиного плачу. Хто ті журавлі, що не дочекалися весни і так довго, вже понад століття, у вирію...
Це — наша родина українська, розкидана по світу. У нас з вами є те, чого їм завжди бракувало. Це — рідна земля, родина…
У великій шанобі схиляємо ми, борівчани, голови перед людиною, яка так довго і наполегливо шукала і знайшла своє коріння в нашому селі Борівцях. 3 березня ми відзначали 90-річчя з дня народження українсько-канадського художника Василя Курилика. Він народився в канадській провінції Альберто Шандро, околиці Віллінгтона. Але в своїй творчості цей всесвітньо відомий художник черпав теми і образи з української дійсності. Здебільшого, із життя нашого села Борівці, звідки його дідусь і бабуся по материній лінії ще 1896-го, а батько Дмитро Курилик в 1924 році поїхали шукати за тисячі кілометрів кращої долі.Середню школу Василь Курилик закінчив у Венніпезі, далі навчався в Манітобському університеті і Онтарійському художньому коледжі, 1949-го року здобув ступінь бакалавра мистецтв.
У 1950-му році їде до Мексики, де знайомиться з малярством Дієго Рівери, Хосе Ороско, Давіда Сікейроса. На подорож до Європи художник заробляє в онтарійських лісах поблизу Кокрейна, працюючи на лісоповалі. Через два роки він прибуває до Європи. Відвідує Бельгію, Голландію — його цікавить творчість Патера Брейгеля-старшого. Сім років живе в Англії. Інтелектуальне напруження, матеріальна скрута призвели Курилика до тяжкої хвороби. Василь повертається до Канади. У домі батька, серед рідних, відновлює свої сили. Саме в Канаді розцвів його талант.
Курилик — автор й ілюстратор багатьох книжок. Художник намалював понад 10 тисяч картин. Видав 14 книжок-альбомів. Він нагороджений орденом Канади.
У 1970 році заможна сім’я Колянківських купила зібрання творів Курилика і відкрили галерею у Ніагара-Фолз біля водоспаду.
З роками Василя все сильніше тягне у рідний край своїх предків. Побачивши його, він припав назавжди серцем до землі своїх батьків, дідів, до далекої Буковини. Двічі він її відвідав. Перший раз у складі групи туристів у 1970 році. У селі Борівці він пробув лише чотири години.
Повернувшись до Канади, Курилик звернувся в посольство СРСР за дозволом на шеститижневу поїздку в Борівці та Русів — батьківщину Василя Стефаника, улюбленого письменника. Аж у 1977 році, вже будучи важко хворим, він одержав довгождану, обмежену Борівцями, двотижневу візу, яка все чомусь відкладалася радянською стороною.
На жаль, часу в нього залишалося дуже і дуже мало, та художник лаштувався у дорогу. І на єдине застереження дружини, яка відмовляла його від подорожі, відповів: «Я поїду на Україну, навіть коли б мали нести мене на ношах».
До Борівців він прибув у вересні 1977 року. Мабуть, відчував, що йому залишилося небагато. Спішив якнайбільше побачити, почути, зробити. Зранку йшов з мольбертом і скрізь його можна було побачити. І малював, малював усе, що бачив… Одного дня вранці пішов на поле біля дубків за селом і там упав. Його побачила дівчинка, яка пасла корову. Вона тут же покликала на допомогу дорослих. Василь лежав обличчям до свіжозораного поля. Торкнулися його плеча: «Ви хворі?». «Ні, — відповів Курилик, — все гаразд… Я тільки шукав свого коріння…».
І знайшов. Частину його з душевним заспокоєнням забрав із собою в могилу. Бо, повернувшись в Канаду, вже через два місяці помер у 50-річному віці.
Та в Борівцях залишив Курилик незабутні спогади. Його і до сьогодні пам’ятають.
Два тижні жив художник на дідизні Куриликів. Зробив 100 малюнків і 6  картин. Перша картина мала назву «Гуси гельгають на першу асфальтовану дорогу в с.Борівцях», друга — «Контраст». Третю картину автор назвав «Механічна баба місить тісто у пекарні в Борівцях». На той час ця пекарня годувала багато сіл району.
У творчості Курилика — понад 10 тисяч картин. Однією з найзнаменитіших є велика (1,5х7,5 метри) фрескова композиція «Український піонер» (першопоселенець у Канаді). Кожна із шести частин композиції — сторінка історії українських емігрантів-хліборобів у Канаді. Один із найвидатніших циклів картин Василя Курилика — «Страсті Христові». Це 160 акварелей і полотен, у котрих митець утілив ідею споконвічної боротьби добра і зла. У Канаді видано 14 книжок-альбомів з його творами (сім із них є у нашій школі в кабінеті ім.В.Курилика). Його книжки-альбоми — це «О, Торонто», «Куриликів край», «Європейське життя в Канаді», «Зима та літо хлопця з прерій», «Останні з Арктики», «Лісоруб», «Куриликова Канада» та інші.
В.Курилик також ілюстрував твір канадського прозаїка В.Міхегелла «Хто бачив вітер» і англійський переклад «Лис Микита» Івана Франка.
Щорічно в Канаді випускають великі календарі з репродукціями картин Курилика. У нашій школі є декілька таких календарів.
Весною 1992 року в Чернівецькому художньому музеї проводилася виставка репродукцій творів В.Курилика. Деякі картини експонувалися у нашій школі декілька годин, тож борівчани мали змогу з ними ознайомитися. Дуже прикро, що художник цього не дочекався. Адже найбільшою мрією Василя Курилика було, щоб його роботи побачили земляки, родина. Він все своє життя поклав на розвій українського мистецтва і духовності, Василь дуже хотів, щоб земляки побачили оригінали його картин.
Василь Курилик знову і знову повертається в Україну, на Буковину в с.Борівці, до свого коріння, до нашої пам’яті і пошанівки. Він — гордість і слава наших Борівців. Адже завдяки йому про наше село, нашу Буковину, Україну знає світ. За що ми, борівчани, йому щиро вдячні.
Віталіна КОСОВАН,
Крістіна ПЕЛЕШАТА, 
члени гуртка літературно-краєзнавчого мистецтва.
Лідія ФАРУС, 
керівник гуртка, вчителька 
Борівецького ЗНЗ І-ІІІ ст.


4 318

Схожі новини:

Двохсотлітній ювілей родини Гешків

Двохсотлітній ювілей родини Гешків

    «Дорога родино!» — cаме так несподівано для себе 18 червня в актовій залі Кіцманської районної гімназії зверталися до присутніх виступаючі,
Вони приносили славу ошихлібському футболу

Вони приносили славу ошихлібському футболу

Переглядаючи свій футбольний архів, я натрапив на знімок, який зробив Василь Мережко 16 квітня 1968 року. Це фото навіяло мені спогади про ті далекі роки
Для боксера Степана Грекула з Шипинців 2017-й був вдалим

Для боксера Степана Грекула з Шипинців 2017-й був вдалим

 У 2017 році вдало виступав титулований буковинський боксер Степан Грекул з Шипинців. Вихованець Івана Собка та Андрія Грудея здобував нагороди на
19 серпня у Мамаївцях виступлять танцювальні колективи з Канади

19 серпня у Мамаївцях виступлять танцювальні колективи з Канади

19 серпня о 16 год. в Мамаївському будинку культури відбудеться концерт, присвячений Дню незалежності України. У святі візьмуть участь поважні гості з Канади —
Кіцманський міський голова Сергій Булега нагороджений орденом

Кіцманський міський голова Сергій Булега нагороджений орденом "За заслуги" ІІІ ступеня

Указом Президента України за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української
«Музичні товариства Буковини»

«Музичні товариства Буковини»

Під такою назвою у Чернівецькому видавництві «Арт-Друк» вийшов друком довідник Чернівецького обласного відділення Національної всеукраїнської музичної

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Гагаріна
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ