Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Безкровна війна

25 ноя 2016

 
26 листопада — День пам’яті жертв голодомору
Голод — це не хвороба, не чума і навіть не завжди кара Божа за людські провини. Коли б голод посилався Богом, то людство спільними зусиллями і взаємною допомогою змогло би його подолати. Але ця біда творилася людьми, які втратили людську сутність.Найсвятіше для селянина — земля. Споконвіку український господар славився любов’ю до грудочки рідної землі, плекав її, як найдорожчу серцю дитину, вкладав все своє уміння у майбутню працю, щоб виростити гарний урожай. Бо хліб — усьому голова. А що, коли землю відбирають і останню зернину з хати вимітають? Тоді — голод. Тоді — безкровна війна. Найстрашніша, яку тільки можна вигадати для селянина. Що ж ми знаємо про неї?
Голодомор 1932-1933 рр. — одна з найбільш трагічних сторінок історії українського народу. Намагаючись нічим не затьмарити "успіху соціалізму", сталінське керівництво наклало табу на цю тему. Про страшне лихо не дозволялося відкрито говорити, згадувати в газетах та офіційних документах. Згодом ця заборона перетворилася на ідеологічну догму і набагато пережила своїх творців. Не зруйнувала її й пора хрущовської "відлиги". Феномен тривалого приховування правди криється перш за все в тоталітарному характері тогочасної радянської держави.
Проте і найсуворіше вето не могло викорінити з пам’яті народу спогади про голод. Розповіді про трагедію передавалися з уст в уста. Що нам відомо про цю чорну і дику сторінку в історії українського народу?
Найтрагічнішим є те, що голодомору можна було уникнути. Тоді Сталін заявляв: "Ніхто не може заперечити того, що урожай у 1932 р. перевищував 1931 р.". Але саме за наказом Сталіна план заготівлі зерна у 1932 р. збільшили на 44%. Таким чином, штучно насаджений голод став одним із найпотворніших поневолень українського селянства.
Під загальним керівництвом надзвичайної хлібозаготівельної комісії Молотова партійні активісти у пошуках зерна нишпорили в кожній хаті, зривали підлоги, залізали в колодязі. Навіть тим, хто вже пухнув з голоду, не дозволяли залишати собі зерно. Голод, який поширювався протягом 1932 року, набув найстрашнішої сили з 1933 р. Партійні покидьки продовжували конфісковувати збіжжя, не зважаючи на те, що з голоду вмирали цілі села. За різними підрахунками кількість жертв голодомору сягає 3- 6 мільйонів.
У той час, як в Україні, особливо в південно-східній частині та на Північному Кавказі (де жило багато українців), лютував голод, більша частина власне Росії ледве відчула його. І це не лише тому, що Україна, забезпечуючи 27% загальносоюзного врожаю зернових, виконувала аж 38% заготівель, а й тому, що українці чинили колективізації упертіший опір, ніж росіяни. До того ж голод для Сталіна був засобом послаблення українського націоналізму. За його словами, "національне питання є селянським питанням".
Тут доречно було б зазначити, як осмислював ці страшні події один з помічників "вождя" Мендем Хатаєвич: "Між селянами і нашою владою точиться жорстока боротьба. Це боротьба на смерть. 1932 рік став випробуванням нашої сили і їхньої витривалості. Голод довів їм, хто тут господар. Він коштував мільйонів життів, але колгоспна система існуватиме завжди. Ми виграли війну!".
То чи не варто після цих слів задуматися, як багато дала нам незалежність України? Насамперед вона повернула нам пам’ять, повернула нам землю, господарів, що стало свідченням перемоги селянської праці над комуністичним злом.
Хто міг подумати, що ХХ століття виявиться таким "щедрим" на війни, особливо для українського народу? Перша світова війна, війна радянської влади проти селянина, Друга світова війна і одразу після неї жах продовжується. У березні 1946 року Верховна Рада затвердила п'ятирічний план відбудови і розвитку народного господарства на 1946-1950 рр., у якому підвищення продуктивності праці сягало 36%.
Абсолютно нереальний план і малосніжна земля, засушливі весна і літо, крім того, почергові нашестя представників вищих органів республіки і області призвели до нової катастрофи. Будь-які прохання зменшити плани хлібозаготівлі сталінським керівництвом не враховувалися. Події розгорталися за сценарієм 1933 р. Був відновлений закон про "5 колосків", який діяв на початку 30-х років. За збирання кинутих після жнив колосків у полі понад 1800 голодуючих селян засудили до тюремного ув’язнення на строк від 1 до 5 років.
У той час, коли за межі України     сотнями тонн вивозили хліб як "допомогу країнам народної демократії", в тому числі із Чернівецької області, вибухнув страшний голод. До 1947 року загинуло 101637 осіб! Голод 1947 року став причиною 54 випадків людоїдства.
Кількість жертв цієї трагедії сягає 1 млн. чоловік. А в цей час офіційна пропаганда життєрадісно розповідала про "найбільш передове у світі соціалістичне сільське господарство".
Тож у запізнілій жалобі схилімо голови у каятті перед світлою пам’яттю тих, хто загинув. Вони згасли, як зорі. Нехай кожен із нас у цей день торкнеться пам’яттю до вогню запаленої свічки. А світло оцих свічок нехай буде даниною тим, хто помер від голоду. Вони повинні жити в нашій пам’яті.
Іван БУЛЬБУК,
заслужений вчитель України,
історик,
с.Стрілецький Кут.

549

Схожі новини:

Про перейменування вулиці

Про перейменування вулиці

Ми, жителі вулиці та провулку Черняховського, а це — 56 чоловік, звертаємося до районної газети «Вільне життя», щоб через неї поставити крапку в обговоренні
Малюки дізнавалися, звідки береться хліб

Малюки дізнавалися, звідки береться хліб

Споконвіку в нашого народу існує добрий звичай зустрічати дорогих гостей хлібом-сіллю. Хліб має ще й глибоко символічне значення. Він – не лише наша їжа, а й
Видатним землякам присвячується

Видатним землякам присвячується

 Схвильований діалог двох сердець: батька і сина 8 листопада місто Кіцмань та центральна районна бібліотека зустрічали гостей — шанувальників творчості
Траси розчищені, автівок мало: як на Кіцманщині діє  заборона руху транспорту (оновлено)

Траси розчищені, автівок мало: як на Кіцманщині діє заборона руху транспорту (оновлено)

  Сьогодні, 14 листопада, на Кіцманщині і ще в шести районах області оголошено заборону руху транспорту. Проте траси розчищені (хоч і не ідеально), і на
Учасник АТО Дмитро Савчук живе в хаті, яка розвалюється, а не за горами зима…

Учасник АТО Дмитро Савчук живе в хаті, яка розвалюється, а не за горами зима…

Майже на вулиці може застати зима 21-річного інваліда війни, учасника АТО Дмитра Савчука з Борівців. Отримавши поранення у зоні бойових дій на Сході, після
Пацієнт обирає – держава платить: як працюватиме страхова медицина

Пацієнт обирає – держава платить: як працюватиме страхова медицина

З першого січня 2017 року в Україні почне розгортатися страхова модель медицини. Пацієнти матимуть пакет гарантованих медичних послуг, зможуть обирати лікаря

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Шевченка
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ