Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Де активна громада — там перспективи

12 авг 2016
Де активна громада — там перспективи

На мальовничих берегах річки Брусниця розкинулося село Нижні Станівці, якому цьогоріч, за архівними даними, виповнюється 420 років з дня першої письмової згадки. Зважаючи на досить поважний вік, село має прадавню історію, про що свідчать знайдені на його території пам'ятки культури та архітектури. Колись, за австрійських та румунських часів, Нижні Станівці навіть мали статус центру судового округу зі своєю жандармерією і резиденцією повітового суду. Сьогодні тут дружно, у гармонії з природою, живуть привітні люди, добрі господарники, які з діда-прадіда люблять і вміють трудитися на землі.

Дороги, дороги…

Тут, у передгір’ї Карпат, дихаєш вільніше і почуваєшся натхненно, а місцеві краєвиди милують око красою лісів, просторих пасовищ та косовиць. Місцевість має всі передумови для розвитку зеленого туризму і залучення інвестицій, але на заваді стають погані дороги, які саме ремонтували, коли я навідалась у село.
— Це завжди було для нашої місцевості проблемою. Адже коли в інших селах по 2-3 км асфальтованих доріг, то у нас їх протяжність складає понад 15 кілометрів, — пояснює нижньостанівецький сільський голова Іван Гуля. — Центральні вулиці не ремонтувалися вже кілька років, ми лиш «підлатували» їх. Цього року Кіцманський райавтодор виділив необхідну кількість асфальту, тож розпочали ямковий ремонт.
У першу чергу через неякісні дороги в селі непросто  з транспортним сполученням. За словами І.Гулі, з трьох маршрутів, які курсують через Нижні Станівці до обласного центру з Верхніх Станівців, Винограду і Брусенок, два працюють непогано (обслуговує Кіцманське АТП-17739). А ось на маршруті Брусенки-Чернівці (обслуговує ПАТ «Денисівка») часті зриви рейсів, недотримання графіку.
— Ми неодноразово скаржилися на перевізника, писали листи і в область, і в район, і були на прийомі в начальника обласної інфраструктури, та досі питання невирішене, — продовжує Іван Дмитрович. — Транспортне підприємство мотивує це тим, що старі маршрутки (хоча вони мали б ремонтувати їх самі) на поганих дорогах часто ламаються. Не раз піднімали ми й питання відновлення колишнього маршруту з Верхніх Станівців на Кіцмань. Автобус мав один рейс у день, зранку, коли всім на роботу, приїжджав у Кіцмань, а в обід повертався. Але через нерентабельність, рейс відмінили років два тому. На мою думку, цей маршрут потрібен, бо у Кіцмані розташовано багато районних служб, і це було би зручно для людей.

 

Дві школи навчають понад 350 дітей

Хоч Нижні Станівці — один з найвіддаленіших від райцентру населених пунктів, тут є всі соціальні об’єкти, що необхідні для нормальної життєдіяльності територіальної громади. В центрі села зосереджені головні установи — сільська рада, поштове відділення, будинок культури, бібліотека, дитячий садок, амбулаторія загальної практики сімейної медицини, кафе, магазини, трохи далі — Нижньостанівецький ЗНЗ і музична школа.

Де активна громада — там перспективи


На території сільради, до якої, крім Нижніх Станівців, також входять Брусенки та Виноград, середню освіту дають Нижньостанівецький ЗНЗ І-ІІІ ст., в якому навчаються 252 дитини, та Брусенківський ЗНЗ І-ІІ ст. (106 учнів). За словами директора Брусенківської школи Миколи Собка, є тенденція до збільшення кількості учнів, тому процес децентралізації не мав би позначитися на їх навчальних закладах (скороченням фінансування, штатів, закриттям тощо). У Брусенківській школі, зокрема, замінені на енергозберігаючі вхідні двері та половина вікон. Цьому посприяли сільрада, районний відділ освіти, батьки дітей та меценати. Підведено й природний газ, та на даний час працюють  котли на вугіллі, термін експлуатації яких давно вийшов, тому було б не зайвим оновити систему опалення. Потребують ремонту і сходи до школи (майже 50 сходинок!). Особливо ця проблема загострюється взимку, коли намерзає лід.
Потурбувалися про тепло і затишок учнів у Нижньо-станівецькому ЗНЗ, який розміщується в чотирьох корпусах, розташованих поруч. Навчально-виховний процес тут забезпечують 27 учителів, дбають про чистоту й порядок 10 техпрацівників.
Приміщення головного корпусу школи, де навчаються учні 5-11 класів, збудоване ще в 1910 році, а старі прогнилі дерев’яні вікна давно потребують заміни на металопластикові. Наразі такі встановили у хімічному та мовно-літературному кабінетах, котельні і внутрішніх туалетах. Школа переведена на тверде паливо, євробатареї теж допомагають добре обігрівати будівлю взимку. За словами директора, систему міняли в 2013 році, тоді встановили хороші, на той час перші в районі труби, які на 100 м втрачають лише один градус тепла. Тож під час опалювального сезону в класах нарешті тепло. Є в резерві й газовий котел, але його потрібно підключити, щоб можна було  обігріти будівлю школи на випадок неполадок із дров’яним.
Директор Нижньостанівецького ЗНЗ Степан Лакуста описує нагальні проблеми очолюваного ним навчального закладу:
— На відміну від центрального, корпус початкової школи обігрівають пічки. У класах холодно, тому передусім необхідно провести опалення і завершити реконструкцію даху, плануємо зробити ще два класи. Власними силами, за фінансової допомоги сільради, розпочали будівництво внутрішніх вбиралень і котельні, але не вистачає коштів, щоб завершити. Викопали криницю, та коли в посуху рівень води падає, маємо проблему. Як запрацюють внутрішні туалети, води точно не вистачатиме, тому треба поглибити колодязь.

Де активна громада — там перспективи


За сприяння народного депутата І.Рибака та депутата обласної ради А.Маковея в 2014 році нарешті вирішено проблему переходу дітей через річку Брусниця від головного корпусу до приміщення початкових класів. Тепер тут зведено надійний міст і укріплено берег. А раніше, в період повеней, річка розливалась і часто зносила кладку, через що дітям доводилося йти півтора кілометра в обхід. Але досі не вирішеною залишається проблема майже 40-річної давності, пов’язана з відсутністю в Нижньостанівецькій школі спортивного залу.

 

Дитсадок потребує розширення

Гарно налагоджена робота в Нижньостанівецькому яслах-саді, де працює згуртований і відданий своїй роботі колектив. Установу відвідують 96 дошкільнят, у ній функціонують три групи — ясельна і дві дошкільні (молодший і старший дошкільний вік). Хоча на таку кількість дітей повинні працювати 4-5 груп і в кожній має бути до 25 малюків. Але в садочку велика наповнюваність груп: старшу, до прикладу, відвідують 37 дошкільнят. Це пояснюється тим, що дитсадок один на три села, а ще підвозять дітей з сусідніх Кальнівців і Волоки Вижницького району.
Тетяна Скаловци, яка вже майже десятиліття завідує дитсадком, пояснює: щоб вирішити ситуацію, кілька років назад спільними зусиллями обладнали ще одну спальню на 56 ліжечок на горищі, де діткам тепленько, світло і затишно.

Де активна громада — там перспективи


— Раніше була ідея помінятися приміщенням із сільською амбулаторією, — додає сільський голова Іван Гуля. — Воно велике, але непристосоване. Для цього потрібно багато коштів (ще кілька років назад кошторис складав близько 2-3 млн. гривень!). Крім того, треба окремо будувати котельню, копати криницю, робити каналізацію… Тому пішли іншим шляхом, щоб хоч трохи розширити приміщення.
— Минулого року силами і коштами батьків, працівників дитячого садка та сільської ради, спонсорів — керівників місцевих підприємств та організацій, вдалося повністю побудувати для вихованців ДНЗ приміщення спортивно-актового залу, площею 100 кв.м, замість старого і затісного для проведення культурно-масових і спортивних заходів, — каже Тетяна Іванівна. — Повністю замінено дерев’яні вікна та двері на металопластикові, що дало значну економію при опалюванні приміщення. Зараз тут самі ж батьки наших вихованців встановлюють плитку на підлогу. В залі пічне опалення, а газовий котел старенький і його потужності не вистачає на всю опалювальну площу, адже коли ми його брали, ще не було ні обладнаного під спальню горища, ні актового залу. Це найбільша наша потреба нині.

Де активна громада — там перспективи


Дошкільну установу обслуговує колектив з двадцяти працівників, з них — 8 педагогів, медична сестра, лікар-психолог, логопед та інші. На території ДНЗ великий і гарно обладнаний ігровий майданчик з каруселями, пісочницями, літніми павільйонами, що дозволяє дітлахам проводити час на свіжому повітрі за різної погоди. Тут поміщаються дві групи, тому працівники садка облаштовують ще одну ігрову зону. Почали встановлювати бордюри, будуть і дорожні знаки, світлофор, пішохідний перехід, автобусна зупинка для наочного вивчення вихованцями ДНЗ правил дорожнього руху. В очі кидаються потрощені карусельки, завідуюча скаржиться на місцевих хуліганів, особи яких поліція поки не встановила…


Соціально-культурна сфера

Функціонують на території сільської ради 2 будинки культури та 2 сільські бібліотеки. Завідуючі БК Марія Гальчук та Світлана Гавдун працюють на 0,75 ставки і встигають усе: тримати в чистоті приміщення, готувати сценарії і проводити свята та різні заходи, вести гуртки художньої самодіяльності. Діють при будинках культури обрядові та вокальні групи. Вікна замінено на металопластикові, але приміщення старі і давно потребують капітального ремонту, на що в сільському бюджеті не вистачає коштів.
У Нижніх Станівцях також діє будинок-інтернат, який надає робочі місця близько 120 людям — місцевим і жителям сусідніх Кальнівців, Брусниці, Верхніх Станівців. Певний відсоток населення працевлаштований на цегельному заводі ПП «Брікс», у ДП «Кіцманський ліс АПК», на кахельному і меблевому цехах, у магазинах, закладах громадського харчування, соціальних об’єктах. За словами сільського голови, це близько 50% зайнятості населення, решта працює в Чернівцях, багато хто в пошуках кращих заробітків виїхав за кордон.
На території сільради — три православні церкви Київського патріархату, люди живуть дружно, безконфліктно. Древня Свято-Миколаївська церква, що у Нижніх Станівцях, побудована ще в 1794 році і є пам’яткою дерев’яної архітектури, гордістю місцевих жителів та привабливим  і вартим уваги туристичним об’єктом. У Брусенках релігійна громада молиться у Свято-Троїцькій, а у Винограді — в Свято-Юріївській церквах. Багато, особливо за роки незалежності, побудовано каплиць. Кожне село, кут мають свої самобутні культурні, обрядові, релігійні, історичні традиції, які бережуть і передають молодому поколінню.

Христина ФЕДИК.
Фото автора.


Схожі новини:

На трасі М-19 у Мамаївцях знову затори через ремонт дороги

На трасі М-19 у Мамаївцях знову затори через ремонт дороги

Служба автомобільних доріг у Чернівецькій області звертається до всіх учасників дорожнього руху нашого краю бути максимально пильними та уважними на автошляхах
Завершується ремонт дороги Н-10 на ділянці Лужани-Мамаївці

Завершується ремонт дороги Н-10 на ділянці Лужани-Мамаївці

Підходить до завершення поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Н-10 на ділянці Лужани-Мамаївці до Чернівців,
Крок до європейських доріг

Крок до європейських доріг

Понад 106 мільйонів виділив Уряд для капітального ремонту автомобільної дороги міжнародного значення, що проходить територією нашого району вздовж траси
У районі триває ремонт доріг

У районі триває ремонт доріг

Однак значна частина автошляхів залишається в незадовільному стані За розпорядженням голови райдержадміністрації (від 22.03.2013 р., № 74) навесні, 6 місяців
Стан доріг залишається найбільшою проблемою

Стан доріг залишається найбільшою проблемою

Минулого понеділка, 2 вересня, в Кіцмані люди, протестуючи проти поганого стану доріг, перекрили трасу. На центральній вулиці Кіцманя утворився затор, оскільки
Голова райдержадміністрації вважає  стан доріг у районі незадовільним

Голова райдержадміністрації вважає стан доріг у районі незадовільним

За кількістю звернень жителів Кіцманщини і за результатами соціологічного опитування, найбільшою проблемою нашого району є незадовільний стан доріг, —

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Шевченка
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ