Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Останній паспорт Євгена Коновальця (До 125-річчя від дня народження )

17 июн 2016

В архіві ОУН зберігається ряд документів і меморіальних речей Голови Проводу Українських Націоналістів Євгена Коновальця, серед яких — його паспорт, яким він користувався до самої смерті. Це паспорт литовського громадянина №25945, серія ОВ, виданий Євгену Коновальцю 4 лютого 1938 року литовським посольством у Берліні. Хто ж такий Євген Коновалець? Він був видатним українським військовим і політичним діячем, полковником армії Української Народної Республіки, комендантом Української Військової Організації, а з 1927 року Головою Проводу Українських Націоналістів.

Народився 14 червня 1891 року в с.Зашків на Львівщині. Син народного вчителя. Студіював право у Львівському університеті. Зі студентських років брав активну участь у політичному житті Львова, був ініціатором створення Українських Січових Стрільців. На початку Першої світової війни його мобілізували до австрійської армії. Під час бою з російськими військами на горі Маківці (1915 р.) потрапив у полон, у якому перебував до вересня 1917 року. У жовтні-листопаді 1917 року у Києві брав участь у створенні Галицько-Буковинського Куреня січових стрільців. Під командою полковника Є.Коновальця січовики фактично виконували функції національної гвардії, забезпечували роботу уряду Української Народної Республіки у найскладніші часи української державності.
Після поразки УНР полковник Коновалець опиняється в еміграції. У 1921 р. з його ініціативи створюється Начальна Команда Української Військової Організації, яка обрала його своїм Комендантом.
У 1929 році полковник Коновалець об’єднує всі українські націоналістичні організації в єдину Організацію Українських Націоналістів (ОУН). Перший установчий Великий Збір ОУН, відомий під назвою «Віденського Конгресу», одноголосно обрав Є.Коновальця Головою Проводу ОУН. На цій посаді він був аж до самої смерті.
Є.Коновалець, що змушений був перебувати в еміграції, з 1922 року жив у Німеччині, а у 1929 році з родиною переїхав до Швейцарії.
Активна діяльність націоналістів у Галичині та націоналістичні настрої підрадянської України турбували Варшаву і Москву, які різними способами намагалися нейтралізувати Є.Коновальця. Зокрема, під тиском посольств СРСР і Польщі у Швейцарії неодноразово робилися спроби домогтися виселен-ня Є.Коновальця. Литовські дипломати обороняли його перед швейцарською владою як громадянина Литви, однак з часом тиск посилився і, врешті-решт, Є.Коновалець у червні 1936 року змушений був остаточно покинути країну та переїхати на постійне проживання до Італії в Рим.
Згодом він по литовському паспорту відвідав Німеччину, Швейцарію, Австрію, Францію. Остання відмітка в литовському паспорті Є.Коновальця була зроблена 16 травня 1938 року в Голандії, за сім днів до трагічної смерті. Формально Є.Коновалець до самої смерті залишався литовським громадянином.
Діяльність членів ОУН викликала занепокоєння більшовицького керівництва в Москві. За Є.Коновальцем постійно «полювали» радянські спецслужби і 23 травня 1938 року Коновалець загинув у Роттердамі (Голандія), відкриваючи поштовий пакет, в якому знаходився вибуховий пристрій, переданий йому агентом КДБ. Його поховали на кладовищі Кросвік у Роттердамі.
Сьогодні з Є.Коновальця знято ярлик «українського буржуазного націоналіста та ворога українського народу». Його ім’ям названо вулиці в багатьох містах України. А видавництво «Червона калина», що знаходиться у Львові, видало книгу «Життя і смерть полковника Коновальця», де зібрані оповіді, листи, нотатки, уривки з щоденника та інші документальні матеріали про видатного діяча Української Національної Революції, організатора УВО та ОУН.
Дотепер точно не знаємо імені більшовицького вбивці Є.Коновальця. Але секретні архіви знають його. І вони колись таки стануть відомі.

Іван БУЛЬБУК,
заслужений вчитель України,
історик,

житель с.Стрілецький Кут.


Схожі новини:

Проголошення Акту відновлення української державності

Проголошення Акту відновлення української державності

В цьому році Україна відзначає 75-річчя проголошення Акту відновлення Української держави, який був прийнятий Народними Зборами у Львові 30 червня 1941 року.
Магія слова

Магія слова

Студенти та викладачі Кіцманського технікуму Подільського ДАТУ не залишились осторонь відзначення Дня писемності та мови. З метою пропагування грамотності,
Рада визнала воїнів УПА та інших українських формувань борцями за незалежність

Рада визнала воїнів УПА та інших українських формувань борцями за незалежність

Депутати врегулювали правовий статус борців за незалежність України у XX столітті. Верховна Рада ухвалила проект Закону № 2538-1 «Про правовий статус та
Привітали ювілярку

Привітали ювілярку

Гарною традицією в Мамаївцях є вітати з ювілеями ветеранів та старожилів села. З поважними датами односельчан поздоровляють представники сільської влади,
Привітали ювілярку

Привітали ювілярку

Гарною традицією в Мамаївцях є вітати з ювілеями ветеранів та старожилів села. З поважними датами односельчан поздоровляють представники сільської влади,
Кіцманьінформ

Кіцманьінформ

* * * Минуло 110 років, як у Кіцмані було зареєстроване перше на Буковині товариство «Січ». Перша «Січ» в Західній Україні виникла в 1900 році у селі Завалля

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Гагаріна
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:













soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ