Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Про зміни в пенсійному законодавстві з 1 січня 2016 року

11 мар 2016

Про зміни в пенсійному законодавстві з 1 січня 2016 року

Інтерв'ю з Михайлом Романівим, начальником головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області
— Шановний Михайле Васильовичу, багатьох наших читачів цікавить, які зміни відбулись або ще відбудуться в пенсійному забезпеченні цього року?
— На Буковині проживає близько 233 тис. пенсіонерів. Щодня до пенсійної служби звертається чимало мешканців краю з питаннями про те, яких змін слід очікувати в пенсійному забезпеченні у 2016 році. Тому важливо зупинитися на окремих нормах пенсійного законодавства, які зазнали змін порівняно з минулим роком.

По-перше, Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» передбачено двоетапне підвищення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб: з травня — до розміру 1130 грн. і з грудня — до 1208 грн. Слід нагадати, що з вересня 2015 року цей мінімум встановлено на рівні  1074 грн. Таким чином, протягом поточного року відбудеться його зростання на 12,5%. А це означає, що автоматизованим шляхом будуть перераховані всі складові пенсійних виплат, залежні від цієї величини, з урахуванням індивідуальних показників, що застосовуються при обчисленні тієї чи іншої пенсії. Наприклад, із зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, перераховується, зокрема, встановлена до пенсії доплата до розміру мінімальної пенсії, доплата за понаднормовий стаж для тих, чий основний розмір пенсій більший від мінімального, підвищення ветеранам війни, жертвам нацистських переслідувань та членам їх сімей, пенсії за особливі заслуги перед Україною тощо. Тому не варто ототожнювати величину зростання прожиткового мінімуму з величиною збільшення розмірів пенсійних виплат після проведених  перерахунків.
— Що нового в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»?
— З початку 2016 року відбулися певні зміни в порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії. Ще із запровадженням Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» з 1 жовтня 2011 року, до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було закладено норму, відповідно до якої з 1 січня 2016 року при обчисленні розміру пенсії враховується заробітна плата за період страхового стажу починаючи з 1.07.2000 року. Заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1.07.2000 року враховується лише, якщо страховий стаж після 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців. В іншому випадку довідка про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року при обчисленні розміру пенсії не подається.
Крім того, тим же Законом у 2011 році було передбачено, що у період до 1 січня 2016 року при встановленні права на пенсію по інвалідності інвалідам ІІ групи страховий стаж, необхідний для призначення пенсії, визначався як для інвалідів І групи. Отже, починаючи з 1 січня цього року вступила в силу норма ч.1 ст.32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює для інвалідів ІІ групи свою шкалу необхідного страхового стажу для набуття права на пенсійне забезпечення.
— Які заходи вживаються сьогодні законодавцем задля збалансування бюд-жетних надходжень?
— Протягом цього року на 12,5% збільшиться розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на рівні якого визначається мінімальна заробітна плата. Наразі цей показник становить 1378 грн., і вже з 1 травня поточного року він складатиме 1450 грн., а з 1 грудня – 1550 грн.
В результаті внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році збільшено максимальну величину бази нарахування єдиного внеску з 17 до 25 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на яку нараховується єдиний внесок. Якщо на кінець минулого року максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням дорівнювала 23426 грн., то з січня цього року максимальна величина бази нарахування єдиного внеску збільшена до 34450 грн., і по мірі зростання прожиткового мінімуму збільшуватиметься з 1.05.2016 – до 36250 грн., з 1.12.2016 – до 38750 грн. А це і є додаткові надходження.
— А як щодо оподаткування пенсій в 2016 році?
— В 2016 році продовжено справляння податку на доходи фізичних осіб та військового збору з пенсій або щомісячного довічного грошового утримання. На початок 2015 року мінімальна заробітна плата становила 1218 грн. Тож базою оподаткування була сума пенсії, що перевищувала трикратний розмір мінімального заробітку — 3654 грн.  Тож у 2015 році оподатковувались пенсії, які перевищували 3654 грн., за встановленою ставкою ПДФО в розмірі 15%, якщо база оподаткування не перевищувала десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, та 20%, якщо база оподаткування в календарному місяці перевищувала десятикратний розмір мінімального заробітку.  Оскільки з першого вересня 2015 року збільшено мінімальну заробітну плату й вона становить на початок 2016 року 1378 грн., базою оподаткування у 2016 році є сума пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 4134 грн. на місяць. До об’єкту оподаткування, яким є частина суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, що перевищує у 2016 році 4134 грн., застосовується єдина ставка податку 15%, військового збору — 1,5%.
Якщо в минулому році оподаткуванню підлягало 2973 пенсії, а це близько 1,2%, то на сьогодні оподатковується 1991 пенсія, або 0,8% пенсійних виплат.
Слід відмітити, що не підлягають оподаткуванню пенсії, призначені учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Під цю пільгову категорію в області підпадає 223 пенсіонери.
— Скажіть, будь ласка, як позначаться зміни в законодавстві на пенсійному забезпеченні медиків, освітян та інших працівників, які претендують на пенсію за вислугу років?
— З прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено пенсійний вік окремим категоріям осіб, які звертаються за призначенням пенсії за вислугу років. Слід нагадати, що в минулому році вже відбувся ряд змін щодо умов виходу на пенсію за вислугу років, які полягали у збільшенні необхідного спеціального стажу. Крім того було дещо змінено умови виходу на пенсію за віком на пільгових умовах. У 2016 році пенсії за вислугу років працівникам льотного та льотно-випробувального складу авіації, працівникам освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, артистам призначаються після досягнення відповідного пенсійного віку. Водночас для осіб, які мали вислугу років відповідної тривалості станом на 1 квітня 2015 року або на 1 січня 2016 року, збережено право на призначення пенсій за вислугу років незалежно від віку. До відома, на даний час в області на обліку перебуває близько 5 тис. осіб, які отримують пенсію за вислугу років в порядку і на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
— Знаємо, що в 2015 році дія-ли обмеження виплати пенсій для працюючих пенсіонерів. Що в цьому році вони отримуватимуть?
— Слід нагадати, що особливий порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) для працюючих пенсіонерів діє з 1 квітня 2015 року і полягає в тому, що пенсія в період роботи або не виплачується, або виплачується із обмеженням. Все залежить від того, на яких посадах (роботах) працює пенсіонер та за яким законом призначено пенсію. Так, працюючим особам, пенсійна виплата яких перевищує 150% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (з вересня минулого року це 1611 грн.), у період роботи пенсія виплачується в розмірі 85% призначеної суми, однак не менше, ніж 1611 грн. Це обмеження не поширюється на одержувачів пенсій за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонерам, які після призначення пенсії продов-жували працювати на посадах, що дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України» та «Про судоустрій і статус суддів», починаючи з 1 квітня 2015 року, пенсія (незалежно від її виду) в період роботи на цих посадах не виплачується. Зокрема, на початок 2016 року в області не виплачується пенсія 285 пенсіонерам, які працюють на «спецпосадах». Виплата пенсії в повному обсязі в усіх випадках поновлюється з наступного дня після звільнення з роботи.
Водночас деяким категоріям осіб надано право одержувати під час роботи пенсію в повному розмірі, це: інваліди І та ІІ груп, інваліди війни ІІІ групи та учасники бойових дій, особи, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону Украї-ни «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». З 1-го січня 2016 року отримують пенсію в повному обсязі також ветерани військової служби, яким призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», під час роботи на посадах і на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру» та «Про судоустрій і статус суддів». Для виплати пенсії в повному обсязі ветерани військової служби звертаються до органів Пенсійного фонду з заявою про відновлення виплати пенсії та відповідним посвідченням.
Крім того, як і раніше обмеження щодо виплати пенсії не застосовуються протягом особливого періоду до  пенсій, щомісячного довічного утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у силових міністерствах та відомствах.
— А чи багато пенсіонерів в області, до пенсій яких застосовується таке обмеження?
— Наразі обмежується розмір пенсії понад 7 тис. одержувачам пенсійних виплат, а отже особливий порядок виплати пенсій застосовується лише для 22% від загальної чисельності працюючих пенсіонерів, яких налічується в області близько 32 тис. осіб. По Кіцманському району обмеження стосується 385 пенсіонерів із 2200, які працюють.
— Розкажіть, які ще законодавчі зміни, пов’язані з пенсійним забезпеченням, відбулися в цьому році?
— Слід відзначити також, що внесено зміни до ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно з якими в 2016 році індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103% (до внесення змін цей показник становив 101%).
Розповідаючи про нововведення 2016 року, необхідно сказати декілька слів про визначений законодавством максимальний розмір пенсійних виплат. Адже, починаючи з 1.10.2011 р., максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Водночас пенсії, призначені до 1.10.2011 в розмірі, що перевищує цей показник, виплачуються в раніше встановленому розмірі без проведення їх перерахунку та індексації. В 2016 році зафіксовано максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці), вище якого призначатися пенсія в Україні не буде. Цей максимум складає 10740 гривень і стосуватиметься пенсій, що призначаються після 1 січня 2016 року. Для таких пенсіонерів максимальний розмір пенсії у зв’язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму протягом року не змінюватиметься.

Валентина МАКОГОН.
Фото Сергія ШАРАЙЧУКА.


Схожі новини:

Чому не всі пенсіонери у травні отримали підвищення пенсії?

Чому не всі пенсіонери у травні отримали підвищення пенсії?

Законом України «Про державний бюджет України на 2016 рік» з 1.05.2016 збільшено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили
Зміни в пенсійному законодавстві

Зміни в пенсійному законодавстві

З 1.01.2016р. набрали чинності Закони «Про Державний бюджет України на 2016 рік» (від 25.12.2015 р. за №928), «Про внесення змін до деяких
Індексація пенсій

Індексація пенсій

У зв’язку із набранням чинності законів «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» і «Про
Про підвищення розмірів пенсій з 1 грудня 2013 року

Про підвищення розмірів пенсій з 1 грудня 2013 року

Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» передбачено збільшення на 55 грн.  з 1 грудня розміру прожиткового мінімуму для
Позитивні тенденції до підвищення соціальних стандартів є логічним результатом осучаснення державної пенсійної політики

Позитивні тенденції до підвищення соціальних стандартів є логічним результатом осучаснення державної пенсійної політики

На цьому начальник головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області Михайло Романів (на знімку) наголосив під час селекторної
З 1 жовтня — чергове підвищення пенсій

З 1 жовтня — чергове підвищення пенсій

З 1 жовтня 2012 року проводиться чергове підвищення пенсій у зв’язку із підвищенням прожиткового мінімуму відповідно до Закону України «Про Державний бюджет

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Шевченка
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ