Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Діжка меду і ні краплі пестицидів

05 июн 2015

У зв’язку з численними зверненнями та скаргами від населення нашого краю, а особливо пасічників, щодо порушень правил застосування засобів захисту рослин (ЗЗР) Державна фітосанітарна інспекція Чернівецької області нагадує про вимоги, яких необхідно дотримуватися, щоб підвищити рівень безпеки використання хімічних засобів захисту рослин та запобігти забрудненню довкілля.
Бджоли — це найважливіший запильник практично всіх фруктових і ягідних дерев, чагарників, а також сільськогосподарських рослин (близько 85%).
Тому всі сільгоспвиробники обов’язково повинні бути толерантними до бджоли-трудівниці.

Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись у сільській раді, на території якої вона знаходиться. Фізичні і юридичні особи, які застосовують ХЗЗР для обробки медоносних культур, згідно з ст.37 Закону України «Про бджільництво» зобов’язані не пізніше, ніж за три доби до початку обробки попередити органи місцевого самоврядування, пасічників (під підпис), пасіки яких знаходяться на відстані 10 км від оброблюваних площ. При цьому слід повідомляти дату обробки, назву препарату, ступінь і строк дії токсичності.
Пасіки необхідно вивезти не менш, ніж на 5 км від оброблюваних ділянок або ізолювати на термін до 5 діб, у залежності від застосованого препарату. Враховуючи токсичність всіх ХЗЗР для бджіл, обробіток сільгоспкультур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння. Обробки в садах, посівах ріпаку, гірчиці та на інших медоносних культурах в період цвітіння заборонені.
Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, у похмурі і прохолодні дні з температурою нижче +10 оС допускається проведення обробітків у денні години.
Забороняється залишати пестициди та отруєні принади без охорони в місцях застосування, на польових станах, індивідуальних господарствах та інших місцях.
Забруднені пестицидами поверхні та грунт після проведення вантажно-розвантажувальних робіт, транспортування, перезатарювання і застосування препаратів в складських приміщеннях, приготування робочих розчинів і принад, заправки апаратури на протруювання насіння, а також машини і апаратура (протруювачі, обприскувачі, сівалки, автонавантажувачі і транспортні засоби), тара з-під пестицидів і протруєного насіння, невикористані робочі розчини, промивні стічні води, що містять пестициди, підлягають знешкодженню.
Обприскування вентиляторними і штанговими оприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне).
Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт із догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому — 300 м.
Авіаційним методом можуть бути застосовані тільки ті пестициди та агрохімікати, що включені в «Перелік препаратів, дозволених до авіаційного застосування в Україні».
Відповідальність за дотримання вимог природоохоронного законодавства при авіаційному застосуванні пестицидів покладається на замовника виконання авіаробіт та власника повітряного судна.
Заплановані для авіаційних обробітків сільськогосподарські і лісові угіддя повинні бути нанесені на карти-схеми землекористування. Проекти авіаційно-хімічних робіт погоджуються установами держсанепіднагляду і органами охорони навколишнього природного середовища не пізніше, ніж за 10 днів до початку робіт.
Застосування пестицидів авіаметодом повинно здійснюватись у ранкові та вечірні години, при швидкості руху повітря, що не перевищує 3 м/с (при дрібнокрапельному обприскуванні) і 4 м/с (при крупнокрапельному), температурі повітря не вище +22 оС, робоча висота над об’єктом обробітку повинна бути не менше 3 м.
Забороняється авіаційний обробіток пестицидами ділянок, розміщених ближче 1 км при звичайному і 2 км — при ультрамалооб´ємному обприскуванні від населених пунктів. Санітарно-захисна зона від рибогосподарських водойм, джерел господарсько-питного водопостачання, ферм, місць випасу тварин складає 2 км; від місць постійного розміщення медоносних пасік — 5 км; від місць інших сільськогосподарських робіт — 1 км.
Застосування пестицидів для захисту насаджень дозволяється тільки з 22 до 7 години ранку.
Добір асортименту пестицидів і методів обробітків повинен проводитися таким чином, щоб вміст хімічних речовин у атмосферному повітрі не перевищував ГДК.
Для обробітку індивідуальних садів і городів у межах населеного пункту застосовувати засоби захисту відповідно до «Переліку дозволених до застосування пестицидів та агрохімікатів в сільському господарстві».
Обробіток водойм (із метою знищення водоростей, бур’янів, личинок комарів) можливий тільки з дозволу органів охорони навколишнього природного середовища і санітарно-епідеміологічної служби.
При використанні пестицидів у народному господарстві необхідно вживати заходи щодо попередження накопичення в грунті стійких і активно мігруючих пестицидів.
Забороняється багаторазове використання протягом сезону одного і того ж пестициду. Препарати з персистентністю до 4-х місяців застосовують не більше 2-х разів за вегетаційний період, а більш стійкі пестициди можна використовувати тільки при відсутності їх залишків після попередніх обробітків.

Лідія КИРИКОВИЧ,
державний фітосанітарний інспектор
Чернівецької державної
фітосанітарної інспекції.


Схожі новини:

Медовий експеримент переріс у щире захоплення

Медовий експеримент переріс у щире захоплення

З давніх-давен бджіл вважали одними з найбільш корисних для людини комах, а мед називали «їжею богів». І це цілком справедливо. Адже маленькі
Про охорону бджіл від отруєнь хімічними засобами захисту рослин

Про охорону бджіл від отруєнь хімічними засобами захисту рослин

Власники пасік повинні обов’язково зареєструватися в сільській раді, на території якої вони знаходяться, і, починаючи з ранньої весни, зобов'язані
Як отримати високий урожай

Як отримати високий урожай

Кожен господар, який займається вирощуванням сільськогосподарських культур, скаже вам: щоб виростити хороший урожай, насамперед слід придбати високоякісне
Про захист персональних даних

Про захист персональних даних

Як відомо, 1 червня 2010 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про захист персональних даних», який набрав чинності з 1 січня 2011 року та створив
Відбувся навчальний  семінар для пасічників

Відбувся навчальний семінар для пасічників

10 липня у приміщенні Кіцманського територіального центру управління праці і соцзахисту населення РДА у рамках реалізації Програми «Сприяння економічному
Вітчизняне виробництво  пестицидів — запорука  високих врожаїв

Вітчизняне виробництво пестицидів — запорука високих врожаїв

Враховуючи великий запас інфекції в насінні, рослинних рештках та грунті, за сприятливих ґрунтово-кліматичних умов в період вегетації для недопущення значного

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Гагаріна
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ