Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

До Міжнародного дня кооперації

06 июл 2012
7 липня ц.р. виповнюється 90 років з дня започаткування МКА в 1922 році Міжнародного дня кооперації. Одним із досягнень, яке людство взяло із собою в дорогу, вступаючи у третє тисячоліття, є кооперативна ідея. Знаменно і те, що ООН оголосила 2012 рік Міжнародним роком кооперативів. Адже саме цього року, за твердженнями астрологів і філософів, земля завершує перехід у новий час, названий Добою єдності.
Єдність, взаємодопомога, спільне вирішення завдань — головні принципи кооперації. Сьогодні вони стають найважливішими для всього людства.
Уже є усвідомлення, що кожна людина відповідає за все, що відбувається в світі, і саме кооперативи можуть подарувати світу надію — така думка пролунала на останньому засіданні Генеральної Асамблеї міжнародного кооперативного альянсу, і це не просто високі слова.
Кооперація належить до скарбниці видатних надбань людства на шляху пошуку справедливості і досконалого громадянського суспільства. Вона успішно витримала випробування часом і довела свою життєздатність в умовах різних суспільно-політичних формувань і типів економіки.
Кооперація в Україні виникла і почала розвиватися з середини 60-х років XIX сторіччя.
Тодішні споживчі кооперативи більше переймалися постачальництвом. Ті, хто мав певні початкові кошти, об'єднували власні капітали з іншими та засновували сільські крамниці. Товар для крамниць закуповували у містах та реалізовували по селах.
З історії відомо, що такі крамниці функціонували також при читальнях просвітницького українського товариства "Руська бесіда'' та при багатьох інших товариствах та спілках. З часом крамниці почали опиратися у своїй роботі на спеціальні статути, які розробляли буковинські народовці. У 1894 році просвітницьке українське товариство "Руська бесіда" змінило статути читалень з просвітницьких на економічні, де обумовлювалося членство в кооперативі, майнові питання тощо. Така спілкова крамниця підлягала реєстрації у повітовому управлінні.
Як і кожний кооперативний рух, так і на Буковині, об'єднував дрібні, розпорошені сили населення та мобілізував їх до самодопомоги в господарському та культурному розвитку.
Навряд чи його засновники в ті часи передбачали, що другий рік другого десятиліття двадцять першого століття людство оголосить Міжнародним роком кооперативів. Вони лише робили свою справу, намагаючись вирішити суто практичні завдання і полегшити життя простим людям. Але ця їх праця лягла в основу масштабної справи, що розвивалася, росла, доводила свою потрібність при будь-якому державному ладі, адаптувалась до економічних умов і от ввійшла в нове тисячоліття.
З набуттям Україною незалежності, саме на демократичних засадах стало можливе відродження кооперативного сектору економіки.
Серед перших законів нашої незалежної держави у квітні 1992 року було прийнято Закон України "Про споживчу кооперацію". Цим базовим правовим документом зроблено рішучий крок у напрямі деполітизації кооперативів та їх об’єднань, враховані кооперативні принципи і цінності, досвід роботи кооперації різних країн світу. Закон став надійним гарантом самостійності та незалежності споживчої кооперації, визнав систему повноправним суб'єктом ринку та визначив її юридичний статус, законодавчо закріпив фундаментальні принципи споживчої кооперації як масової господарської організації громадян: добровільність членства, соціальну справедливість, взаємодопомогу та співробітництво, вільне господарське функціонування на основі ринкових відносин.
Законом визнано право власності споживчої кооперації. Вона недоторкана, перебуває під захистом держави і охороняється законом. Володіння, користування та розпорядження нею здійснюють лише кооперативні виборно-представницькі органи управління. Споживчим товариствам передані функції і права, які раніше були прерогативою лише споживспілок. Вони отримали право самостійно планувати та здійснювати свою господарсько-фінансову діяльність, визначати структуру управління і чисельність працівників, форми і систему оплати праці, безпосередньо володіти, користуватися і розпоряджатися належним їм майном, фінансовими ресурсами.
Споживча кооперація Кіцманського району на сьогодні це: 2740 пайовиків, об’єднаних в семи споживчих товариствах; 200 працюючих, 2 об’єднання громадського харчування, 5 кооперативних підприємств, 88 підприємств торгівлі, 33 підприємства громадського харчування, декілька заготівельних пунктів та кондитерський цех.
Система споживчої кооперації нашого району постійно збільшує показники роздрібного товарообігу, одночасно забезпечуючи соціальні гарантії працівникам.
Діюча торгова мережа системи райспоживспілки приводиться до конкурентноспроможного стану. Розширюється мережа магазинів, які торгують промисловими товарами. Зростають обсяги продажу господарських товарів, будматеріалів, друкованих видань та ін.
У системі Кіцманської райспоживспілки вдається оптимізувати податкове навантаження та забезпечити прибуткову роботу. Так, у 2010 році по системі отримано чистих прибутків в сумі 102,0 тис. грн., в 2011 році – 145,0 тис. грн. За три роки власні обігові кошти райспоживспілки зросли на 48,1%.
Слід відмітити, що система споживчої кооперації району є справним платником податків та наповнювачем державного бюджету. Так, за 2011 рік системою райспоживспілки сплачено всіх податків та зборів у сумі майже 2 млн.грн. та близько півмільйона вже сплачено за 1 кв. ц.р.
Сьогоднішнім напрацюванням та здобуткам система також завдячує своїм ветеранам. Перебуваючи на заслуженому відпочинку, вони не поривають зв’язків з колективами, де не один десяток років трудового життя віддали розбудові споживчої кооперації, отримали трудовий гарт.
За сумлінну багаторічну працю хочу подякувати ветеранам праці, молодим кооператорам, працівникам системи, всім тим, хто глибоко розуміє завдання, що нині стоять перед споживчою кооперацією, і робить усе від них залежне, аби успішно їх виконувати.
Міцного здоров’я вам і вашим сім’ям, щастя і благополуччя, гарного настрою й оптимізму. Олександр СКОРЕЙКО,
голова правління
Кіцманської РССТ.

Схожі новини:

Ставка на промисловість

Ставка на промисловість

Президент України Віктор Янукович взяв під особистий контроль розвиток вітчизняної промисловості. В даному контексті глава держави дав низку доручень уряду та
Михайло Папієв: «Соціальні ініціативи Президента спрямовані на те, щоб зменшити бар’єр між багатими і бідними»

Михайло Папієв: «Соціальні ініціативи Президента спрямовані на те, щоб зменшити бар’єр між багатими і бідними»

Соціальні ініціативи Президента України Віктора Януковича, озвучені ним на розширеному засіданні Кабміну у березні нинішнього року, викликали у суспільстві
Перевірок менше — сервісу більше

Перевірок менше — сервісу більше

Нині пріоритетом в роботі податкової служби є формування нової податкової культури, індивідуальний підхід до кожного платника та зміна відносин між податковою
На сьогоднішній день жодних проблем з отриманням  компенсацій в Ощадному банку немає

На сьогоднішній день жодних проблем з отриманням компенсацій в Ощадному банку немає

На Буковині продовжується виплата коштів вкладникам Ощадбанку колишнього СРСР. Про те, як відбувається цей процес у Кіцманському районі, читачам газети „Вільне
До уваги громадських та благодійних організації, органів самоорганізації мешканців населених пунктів району

До уваги громадських та благодійних організації, органів самоорганізації мешканців населених пунктів району

В рамках програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження” оголошено конкурс «Підтримка спільних ініціатив неурядових
Пенсія  підвищиться  з першого травня

Пенсія підвищиться з першого травня

Поінформував начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Михайло Романів під час особистого прийому громадян на базі

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Гагаріна
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ