Громадсько-політичний тижневик Кіцманщини

Містобудівні порушення коштуватимуть величезних штрафів

06 июл 2012
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Чернівецькій області нагадує, що з 2012 року збільшені штрафи за порушення у сфері містобудівної діяльності. При чому, в окремих статтях штрафи збільшені до сотень тисяч гривень. Зміни в законодавстві стосуються, як нового будівництва, добудов, так і раніше побудованих самобудов.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності та вдосконалення державного регулювання у сфері містобудівної діяльності», який встановлює відповідальність за порушення у сфері містобудування, достатньо жорсткий, але саме він урівноважує спрощення системи отримання дозвільних документів.
Нововведення, пов'язані з цим Законом, почали діяти ще з 19 січня цього року. Однак по-справжньому відчувати каральну руку нового Закону громадяни почали віднедавна, коли виявилося, що оштрафувати тепер можуть за прибудову до звичайного сарайчика.
Якщо Закон України “Про регулювання містобудівної діяльності” спростив проходження дозвільних процедур до декларативного принципу початку будівництва та прийняття його до експлуатації, то з 19 січня відповідальність за порушення містобудівних норм і правил зросла у рази.
Перелік порушень, за які забудовники можуть притягуватися до відповідальності, зріс із 20 до 68 пунктів. Зокрема, згідно Кодексу про адмінпорушення, — з 8 до 30, а згідно закону про відповідальність, — з 12 до 38. Наприклад, забудовник може заплатити штраф, якщо розпочав підготовчі чи/та будівельні роботи без направлення повідомлення, реєстрації декларації про їх виконання, не забезпечив ведення технічного та/або авторського нагляду. Також штрафуватимуть і тоді, коли змінився підрядник (особи, які здійснюють авторський і технічний нагляд), і не повідомив про це Інспекцію архітектурно-будівельного контролю у Чернівецькій області. Будівництво індивідуального житлового будинку до 300 м2, господарських будівель та споруд, добудов до них без повідомлення про початок виконання будівельних робіт тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот п’ятдесяти до трьохсот п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто від 4250 до 5950 гривень.
Зокрема, диференційовано розмір штрафних санкцій залежно від категорії складності об'єкта будівництва. Також введено відповідальність за подання недостовірних даних у повідомленні про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, декларації про початок виконання підготовчих та будівельних робіт і декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Розмір штрафу за ці порушення становить від 100 до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або від 1700 до 10200 грн.
Закон України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності» по-новому визначає систему правопорушень. Значна частина правопорушень приведена у відповідність до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Правопорушення тепер класифіковані залежно від суб’єктів відповідальності, чого не було в старій редакції. Такий підхід не залишає сумнівів щодо того, хто саме має відповідати за те чи інше правопорушення. Тепер за виконання будівельних робіт без реєстрації, відповідної декларації чи дозволу відповідальності підлягає не тільки замовник, але підрядник. Законом України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності» штрафні санкції вимірюються у мінімальних заробітних платах (на сьогодні це 1094 грн.).
Залежно від самого порушення, суб’єкт містобудування може заплатити від 5 до 900 мінімальних зарплат, що становить від 5470 до 984 600 гривень. Тобто кілька мінімальних порушень при будівництві чи експлуатації загалом можуть “потягнути” на цілий мільйон гривень штрафу! Якщо ж суб'єкт містобудування протягом року повторить порушення, за яке він вже притягувався до відповідальності, то розмір штрафу подвоюється.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності та вдосконалення державного регулювання у сфері містобудівної діяльності» передбачена відповідальність за невиконання вимог припису посадових осіб Інспекції або недопущення їх на об’єкти будівництва, що становить відповідно до Кодексу України про адміністративні порушення від 5100 до 6800, а згідно Закону України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності» — від десяти до вісімнадцяти мінімальних заробітних плат (10940 до 19692 грн.).
До речі, згідно з Законом, також передбачено відповідальність за експлуатацію об'єктів будівництва, які не прийняті в експлуатацію (самобудів).
Примітно, що раніше відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у сфері містобудування мала індивідуальний розмір. Тепер же і той, хто встиг побудувати об'єкт з порушеннями повністю, і той, хто тільки приступив до його будівництва і «попався», будуть нести однакову відповідальність. Найяскравіше наслідки такого підходу видно на прикладі самовільно побудованих у 1992-2009 роках юридичними особами індивідуальних будинків і споруд, громадських будинків І та ІІ категорій складності. Ті, хто намагався легалізувати такі будівлі, раніше повинні були заплатити 50% вартості будівельних робіт. Тепер же це «задоволення» обійдеться штрафом у розмірі 10 мінімальних зарплат (зараз — 10 940 грн.). Тобто, що невеликий котедж, що громадські будівлі I-II категорій складності обійдуться в одну і ту ж суму штрафу.
Вказані зміни внесені з метою посилення протидії випадкам самочинного будівництва та порушенням суб’єктами містобудування будівельних норм і державних стандартів та правил, які останнім часом набувають ознак системного явища, наслідками якого може стати виникнення потенційної загрози для здоров’я і безпеки проживання громадян.
Таке «осучаснення» законодавства повинно вплинути на недобросовісних забудовників. Однак найбільшим мінусом залишається абсолютна дезінформованість населення про такі зміни. А відтак, ймовірно, саме пересічний житель Кіцманського району може постраждати, навіть не підозрюючи, що порушує закон. Тому, за інформацією про порядок виконання будівельних робіт та здачу об’єктів будівництва в експлуатацію звертайтеся в Інспекцію держархбудконтролю у Чернівецькій області за адресою: м.Кіцмань, вул. Миколайчука, 2, щопонеділка з 10 до 17 год. (тел. 2-27-94).
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Чернівецькій області закликає всіх суб’єктів містобудування (органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, фізичних осіб, фізичних осіб — підприємців та юридичних осіб) дотримуватися чинного містобудівного законодавства . Елеонора БАРАБАС,
головний державний інспектор
Інспекції держархбудконтролю
у Чернівецькій області.

Схожі новини:

Забезпечено надходження коштів до місцевого бюджету

Забезпечено надходження коштів до місцевого бюджету

Прокуратурою Кіцманського району проведено перевірки діяльності Ставчанської та Дубівецької сільських рад щодо повноти сплати коштів у вигляді пайової участі
Право власності на нерухоме майно:  особливості виникнення  та реєстрації з 1 січня 2013 року

Право власності на нерухоме майно: особливості виникнення та реєстрації з 1 січня 2013 року

Відповідно до статей 331 та 334 Цивільного кодексу України та статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»
Щодо порядку сплати єдиного внеску  з 1 січня 2013 року

Щодо порядку сплати єдиного внеску з 1 січня 2013 року

Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі доводить до відома платників єдиного соціального внеску, що 16 жовтня 2012 року Верховною Радою
Додержання законодавства про працю – обов’язок

Додержання законодавства про працю – обов’язок

для кожного Державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю, зайнятість, соціальне страхування здійснюється шляхом проведення перевірок
Посилено відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності

Посилено відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності

Інспекція державного архітектур-но-будівельного контролю у Чернівецькій області інформує, що 19 січня 2012 року набрав чинності Закон України «Про внесення
Адміністративна відповідальність у сфері державної реєстрації нормативно-правових актів

Адміністративна відповідальність у сфері державної реєстрації нормативно-правових актів

Як показує практика, сьогодні дуже поширеними є випадки, коли керівники різних рівнів управління приймають нормативні акти, які зачіпають основні права та

Додати коментар

Ваше Ім’я:
Ваш E-Mail:
Запитання:
Як звали Шевченка
Відповідь:*
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введіть код:

soc

Ми в соц.мережах
soc soc soc soc
Погода


ВХІД НА САЙТ